42 Duitsche Orde naar Utrecht, toen daar eene balije werd opgericht (1231) of later. Voor de Balije verkende hij nog meer naar het Westen gelegen streken en bouwde in het midden van Walcheren een burg. Dit kasteel en het omliggende, door hem verworven, gebied noemde hij naar zijn vader of grootvader Popkensburg. En toen hij in de bij zijn slot ontstane nederzetting eene kerk stichtte, wijdde hij deze aan Sint-Laurens, ter herinnering aan den burg en het dorp in Oost-Friesland, waar zijn geslacht gevestigd was. Onder bescherming van graaf Floris V werd op grond, in 1249 aan de Balije geschonken, ten jare 1271 een ordenshuis gesticht, waarvan Jan van Popkensburg com mandeur werd. In 1268 schonk deze aan de Balije 19 gemet lands in den Nieuwen polder en in de nabijheid bouwde de Orde. zeker vóór 1282, nog een huis. Tengevolge van moeilijkheden tusschen den Graaf en den adel, waarin hij betrokken geraakte, keerde Jan van Popkens burg tusschen 1290 en 1292 naar het huis zijner Orde te Utrecht terug, waar hij overleed. Te bewijzen is dit alles tot dusverre niet. Maar bij het reeds opgemerkte kan nog een en ander worden gevoegd, wat de waarschijnlijkheid der gissing ondersteunt. Het kasteel, zooals wij het uit de plattegronden en afbeel dingen kennen, vertoont geheel het type van den 13e eeuw- schen verdedigbaren waterburg. Het is te vergelijken met het huis Brederode en het kasteel Doornenburg, alsmede met den Doorwerth1). De huizen van dit type zijn van den voorburg gescheiden door eene gracht. In sommige gevallen, bv. bij het slot Brederode, bevindt zich de ingang van den voorburg tegenover of ongeveer tegenover den ingang van den woonburg. Bij het huis Popkensburg stond de ingangs poort van den voorburg aan de linkerzijde van het kasteel. En zoo was het ook bij den Marienburg in Oost-Pruisen. Zonder nader onderzoek zal echter aan dit argument niet al 1) F. A. Vermeulen. Handboek tot de geschiedenis der Neder- landsche bouwkunst. I. blz. 465 vlg.

Archief | 1936 | | pagina 104