47 Buttinge wordt in het stuk van 1323 wèl en in dat van 1311 niet genoemd en toch was Buttinge reeds in 1249 eene paro chie (kerkdorp)1). Het college der Sint-Pieterskerk heeft blijkbaar het patronaat over de beide kerken tusschen 1311 en 1323 verworven, maar er is geen voldoende grond voor de meening, dat de kerk in Popkensburg eerst in deze periode werd gesticht. Voor zoover uit het archief der Borsseles is na te gaan, speelt de naam Laurens of de heilige Laurens in hun geslacht volstrekt geen rol. Ook staat vast, dat in onze streken die heilige niet veelvuldig voorkomt. Van de talrijke kerken en kapellen op Walcheren is2) slechts het bedehuis bij den Popkensburg aan Sint-Laurens gewijd. Deze overwegingen verleenen naar mijne meening geen geringen steun aan de waarschijnlijkheid van het boven ge opperde vermoeden aangaande de afkomst en het bedrijf van Jan van Popkensburg. Hij, niet Claes van Borssele, zal nevens het kasteel ook de kerk bij den Popkensburg hebben gesticht. Wat leert ons nu de kroniek van het geslacht Popken Te Landeswarfen, vroeger Lauerenswerven, in Wanger- land, ligt het oude Lauerens, eertijds de waterburg der richters en hoofdelingen (judices) van Wangerland. Thans nog ver heft zich op de Zuidelijke landerijen van Gralf Popken het met eene rechthoekige gracht omgeven terrein, op oude kaarten als „Borch" aangeduid3). Reeds in de eerste helft van de 12e eeuw moet op de ronde heuvels binnen de gracht een burg met voorburg hebben ge legen. Want de kroniek van Ostringen meldt, dat de sterkte in Wangerland door de Ostringers werd verwoest. De heer Popken neemt aan, dat met deze sterkte de genoemde water burg wordt bedoeld. Dit zal dan eene zoogenaamde ,,motta" zijn geweest, die later werd aangevuld door een rechthoekigen aanleg. De burg en het bijbehoorend gebied heette Lauerens. 1) De Geer, a.w., II, nr. 541. 2) Naar blijkt uit Grijpink, a.w., I, 2, biz. 3 vlg. 3) Popken, a. a. O., I, S. 5. Zie ook den plattegrond tegenover die bladzijde.

Archief | 1936 | | pagina 109