48 Daarnevens ontstond een nieuw dorp, genaamd Lauerens- werfen, later verbasterd tot Lanswarfen en Landeswarfen. De naam van de opeenvolgende heerschende heeren van Lauerens is Hilderadus, Hildericus of Hilderd. Eene oorkonde van 1294 werd onderteekend door Hilderardus senior1 Juvenis Hyderardus de Laurense spreekt in 1331 een zoen uit2). Deze Hillert Jr. stond in familiebetrekking tot den hoofdeling Popke Itzeken, wiens huis Reiseburg te Westrum omstreeks 1350 door Hillert tengevolge van familietwisten werd verwoest 3Ook in andere aangehuwde geslachten komt omstreeks dezen tijd de naam Popke voor. Maar eerst tegen het einde der 15e eeuw treedt te Landeswarfen met Hillert Popken de naam Popken als familienaam op4) (of als patro- nymicum In het Oorkondenboek van Jever en Knyphausen heb ik -dit dient erkend tevergeefs gezocht naar een 13e eeuw- schen Popken van Laurens, naar wien Jan van Popkensburg zijn burg op Walcheren zou hebben kunnen noemen. Maar zoo erg ontmoedigend is dit niet. Het bedoelde oorkondenboek bevat over het lange tijdvak 7871350 slechts vijftig akten, tot 1300 slechts negentien. Zeer veel materiaal moet dus zijn verloren gegaan of nog in de archieven sluimeren. Met uitzondering van de kroniek der familie Popken en het aangehaalde oorkondenboek van Jever en Knyphausen, is het mij niet gelukt gedrukte of ongedrukte stukken, het onderwerp betreffend, in handen te krijgen. Is de in dit artikel ontwikkelde combinatie juist, dan moet die gezochte Popken hebben bestaan en dan worden de beschikbare Olden- burgsche bronnen aangevuld door die combinatie zelve. En zij laat zich nog verder vervolgen. Vele Duitsche Ridders waren afkomstig uit het Noorden des lands, dat ook de burgerlijke stichters der orde had opgeleverd. Zoo was bv. Poppe van Ostringen Landmeester in Pruisen van 1229 tot 1) Oldenburger Urkundenbuch Jever und Knyphausen, Nr. 18. 2) Popken, a. a. O., I, Nr. 39. 3) Popken, a. a. O., I, S. 6, 4) Popken, a. a. O., I, S. 7.

Archief | 1936 | | pagina 110