49 1242. Daarna werd hij Hoogmeester als opvolger van Koen- raad van Thiiringen 1De kloosters der orde breidden zich uit naar Oost (Marienburg) en West (Utrecht, Zandvoorde). In de buurt van Zandvoorde vinden wij eene kerk, gewijd aan Sint-Laurens. En de Marienburg bezat eene Lorenz- kapelle. Samenhang van deze gegevens is tot dusverre niet gebleken. Ook eene goede bouwgeschiedenis van den Marienburg bleek bij navraag in de Universiteits-bibliotheken hier te lande niet aanwezig te zijn. Of Jan van Popkensburg na zijn terugkeer te Utrecht de bezittingen op Walcheren nog lang heeft behouden, is met de beschikbare gegevens niet uit te maken. Zijne laatste over geleverde rechtshandeling dateert van 1292 2). De eerstvol gende bekende bezitter van Popkensburg is Claes van Borssele, 12991357. Deze bezit in 1318/9 nog geen enkel gemet ambachts in Popkensburg. Het hiaat in de grafelijke rekeningen loopt tot 1331/3. Eerst volgens de rekeningen over de laatstgenoemde jaren blijkt hij, evenals zijne broeders Florens en Wulfard, eene bescheiden portie ambachts op zijn naam te hebben. Hij zal dus op zijn vroegst het kasteel als allodiaal goed hebben gekocht tusschen 1319 en 1331. Ver volgens zwijgen de bronnen weder tot 1401. De verdere ge schiedenis van het slot, althans de rechtsgeschiedenis, is bekend 3). 1A. Matthaeus, Analecta, V. p.p. 699, 733. 2) De Geer, a.w., II, nr. 551. 3) Ermerins, a.w., I, blz. 177 vlg. Lantsheer en Nagtglas a.w., I, blz. 675 vlg. Lasonder, a.w. De heer Mr. P. Blussé van Oud-Alblas te Dordrecht was zoo vriendelijk mij er op te wijzen, dat de eigennaam Popken bij ons te lande veelvuldig voorkomt. Verwantschap van de dragers met de familie Popken in Oldenburg behoeft zonder meer niet te worden aangenomen, zooals ook Mr. Blussé opmerkt. Archief 1936 4

Archief | 1936 | | pagina 113