53 ..Op gelyke verbeurte art. 8 had eene boete van 5 pond vlaams vastgesteld voor vervaardiging en dragen van klee deren uit stoffen niet in Zeeland gekocht en vervaardigd sal oock niemant Ameublementen en Huysraet mogen koopen en laten maecken, als binnen dese Provincie, en van Waeren en Stoffen aldaer gekocht. Oock geen gezaecht Hout koopen en gebruyken. als binnen dese Provincie gezaegh t." 1Deze steun van hooger- hand, hoewel adspirant-houtzagers-industrieelen natuurlijk van harte welkom, was hun blijkbaar toch nog niet voldoende. Ook van de stadsregeering verlangden en verwachtten zij daarenboven nog faciliteiten. Van eene eerste poging hunner zijds tot verkenning van het terrein, waarop in dit opzicht ..winste voor hen te behalen zou zijn. gewagen de notulen van Wet en Raad van Middelburg van 13 Mei 1684. Op de zitting van genoemden datum werd nl. gerapporteerd, dat twee gebroeders uit Middelburg genegen waren een of meer zaagmolens te stichten ..bijaldien de regeringe aan haar be- lieffde te vergunnen ende toe staan dese volgende conditiën. Artikel 1 Dat aan ijder die een saaghmolen sal komen op te rechten sal vergunt werden vrijdom van stadtsaxcys voor een oxhooft wijn 's jaars. Artikel 2. Gelijke vrijdom voor vier tonnen ysrel of vier gulden bier. Artikel 3. Vrijdom van de borgerlijke wacht. Artikel 4. Dat zij om haare houtwaren te vletten, zoodanigen schipper uyt het gilde sullen vermogen te nemen, als het haar goet duncken sal. 1Spatieering van den schrijver.

Archief | 1936 | | pagina 117