99 „De Gekroonde Burgt" (ook wel Kroonenburg geheeten) werden in 1877 gesloopt en de afbraak daarvan op 28 April en 8 December respectievelijk verkocht. In het voorjaar van 1879 volgde als laatste „De Houtnegotie'' of het „Latten- molentje", waarvan op 24 Mei de afbraak eveneens werd verkocht. Verder werd ook op het terrein opruiming ge houden de bij de molens behoorende houtloodsen, eenige woningen en een brandspuithuisje werden mede afgebroken. Voorts hielp ook het toeval een handje voor het maken van ruimte in de buurt. Op 20 Augustus 1879 toch brandde het blok woonhuizen aan den Zaagmolendijk, dat in 1860 de vijfde koop had uitgemaakt, door onbekende oorzaak en ondanks toegeschoten hulp van twee spuiten uit Middelburg geheel af. Eindelijk werd ook in 1881 de koepel een acht- zijdig gebouw waarin de heeren der Sociëteit bij hun bezoek aan de molens hun intrek namen, en waarin bij hout verkoop gegadigden een glas wijn werd aangeboden, gesloopt. In verband met deze winst aan ruimte werd dan ook nog in 1881 het Oostelijk deel van het terrein met den geheelen Zaagmolendijk verkocht aan Cornelis Klap, wagenmaker en landbouwer te Nieuwland. Omstreeks dien tijd hebben even wel door den grooteren invoer van buitenlandsch gezaagd hout gevolg van het vervallen van inkomende rechten daarop vele zagerijen in ons land door gebrek aan werk moeten gaan stilliggen. Ook de opvolgers van mr. Borsius die inmiddels was overleden en opgevolgd door zijnen zoon J. Borsius en den heer H. P. den Bouwmeester zagen de uitkomsten hunner affaire zienderoogen minderen. On getwijfeld was de verre afstand der zagerij van de terreinen der houtkooperij „De Volharding" aan den Blauwendijk te Middelburg, dat een vrij kostbaar transport van het ge zaagde hout vorderde, hierbij een ongunstige factor. Van eene bloeiende zaak was geen sprake meer. Toch werd het bedrijf zooveel mogelijk nog aan den gang gehouden en door de heeren J. Borsius en J. C. Mesger, nadat de heer H. P. den Bouwmeester uit de zaak gegaan was, voortgezet. Daar evenwel de financieele uitkomsten steeds ongunstiger

Archief | 1936 | | pagina 167