132 zijn toen gebouwd en uit dien tijd dateert ook de versiering van wat thans de voorgevel is met overvloedig beeldhouw werk. Michiel Ywijnszone te Mechelen heeft in de jaren 15141518 daarvoor de 25 beelden van den toen regeerenden landsheer Karei V en zijn 24 voorgangers, graven en gravin nen van Zeeland tot Dirk V, gemaakt. Deze beelden werden geplaatst in nissen, welke tot dit doel waren aangebracht in den voorgevel en den choertoren, en wel ter weerszijden van de ramen van de verdieping van het stadhuis over de volle breedte van dien voorgevel, en rondom den choertoren. Als bijzonderheid vindt men er immer bij vermeld, en het worde daarom ook hier niet achterwege gelaten, dat de beeldhouwer per beeld drie ponden Vlaamsch, of achttien goudgulden, kreeg zoo om en de bij één-honderdste van den prijs welke men tegenwoordig, bij vrije bestelling aan een beeld houwer ervoor zou dienen te betalen 3 De beelden uit het begin der XVIe eeuw waren gemaakt van een slecht tegen den tand des tijds bestande steen een soort mergel. In overeenstemming met een toen heerschende gewoonte waren ze gepolychromeerd een omstandigheid, die er onderdehand ook nog toe bijdroeg, dat ze minder snel verweerden dan anders wel het geval geweest zou zijn. Op een van de in de hal van het stadhuis nog bewaarde karige overblijfselen dezer oude beelden zijn nog sporen van dit verguldsel waar te nemen. Het moet anders wel een mooi gezicht geweest zijn, deze kleurige beeldengalerij. Charles Hugo, de schrijver van het weinig bekende boekje Victor Hugo en Zélande1) uit zich hierover in de volgende hooggestemde woorden, te aardig om ze hier niet even aan te halen „Ces statues, déja fort nobles dans la simple nudité de la pierre2) étaient autrefois peintes et dorées de manière a reproduire la couleur des diverses parties des costumes. Cela 1) Michel Lévy Frères, Parijs, 1868, pag. 78. 2) Toen waren ze dus al niet meer gekleurd. 3) Dat wil zeggen nominaal. De goederenwaarde van achttien goud guldens zal in dien tijd wel aanzienlijk meer geweest zijn dan thans.

Archief | 1936 | | pagina 200