133 devait être d une grande magnificence. II faut se figurer cette facade, si riche encore, avec toute cette chevalerie de pourpre, d'azur et d or, les écussons diaprés, les étendards rutilants, les éblouissements des sceptres et des couronnes, et mêlee a sette reproduction extérieure du personnage, la sombre vie intime de la statue royale et comme une sorte de continuation du règne dans l'immobilité" Ondanks de bescherming, welke de verflaag tot op zekere hoogte bood, waren de uitstekende deelen der beelden (han den, voeten, hoofden) na twee eeuwen dermate verweerd, dat restauratie steeds meer noodig werd. Men werkte ze dus, dan hier, dan daar, wat bij 250 jaar na hun ontstaan zijn twee ervan zelfs geheel vernieuwd. Deze nieuwe beelden werden niet meer in den slecht bestendigen mergel, maar in zandsteen uitgevoerd, naar den stijl der Fransche tuinbeelden. Ook in de XlXe eeuw is er nog aan de beeldengalerij gedokterd. Maar toen in 1910 de restauratie van Middelburgs bouwkundig pronkjuweel ter hand genomen werd, was het met de beelden zoo slecht gesteld, dat aan herstel niet meer, slechts aan vervangen te denken viel. De schamele en karige overblijfselen van slechts enkele dezer beelden die, voor stellende Maximiliaan van Oostenrijk, Maria van Bourgondië en Philips den Schoone vindt de belangstellende thans als museumstukken opgesteld in den doorgang tusschen de groote voorhal en den achtergang van het Stadhuis. De twintig beelden in den voorgevel zijn, bij de restauratie welke in 1910 werd aangevangen, door geheel nieuwe ver vangen. Deze nieuwe beelden werden men zou zoo min of meer kunnen zeggen aan den loopenden band ver vaardigd in de ateliers van den restaurateur, dr. Cuypers, te Roermond. Voor den choertoren waarin achtereenvolgens geplaatst moesten worden Karei de Stoute, Maximiliaan van Oostenrijk, Maria van Bourgondië. Philips de Schoone en Karei V zijn toen nog drie beelden vervaardigd deze van Karei V. Philips en van Maria zijn in de voormalige beeldhouwerswerkplaats aan de stadsschuur te Middelburg opgeborgen. Maar omdat de restauratie van den choertoren

Archief | 1936 | | pagina 201