23 maar ook in geldsommen. Een nog duidelijker voor beeld daarvan op f. 8v. Lau pierre Somerzoen a et tient pareillement en sa garde en sembles petites livres venans de ses prede- cesseurs qui appartiennent au dit saint voyage 30 1. tn. Ook aan kerken en kapellen werden kruislanden en kruisgelden toevertrouwd tot op het ogenblik, dat de tocht zou aanvangen. Soms trachtten deze in het bezit van het hun toevertrouwde land te blijven. Behalve het reeds hogerop gegeven voorbeeld van fol. 22, (zie hierboven p. 5/6) citeren wij nog f. 22. Len dist que ses trois darrenieres parties ont este vendues au prouffit de la dite eglise qui na aucune ne nulles rentes ne revenu en propre sen peult faire mon tres redoubte seigneur a son bon plaisir. f. 23. Messire Guill. Raul Willemszoen prester tient 7 me- sures de cruyslant et chinquante verghes appliquee a la chapelle nouvellement illec fondee qui na aultre revenu et dist que se les dites 7 mesures et 1. verghes sont prinses que Ia dite chapelle sera de nulle valeur. valent les dites 7 mesures a 4 s. gros chacune 28 s. gr. f. 24. Messire Jehan pietterszoen cure de Everinghen a une mesure de terre gisant empres et applicquez a la chapelle par les predecesseurs de messire Olivier de everinghen qui dit que les dites terres etaient ostees et prinses la dit chapelle seroit adnichellee 1et vault par an 5 s. gr. Een enkel perceel cruyslant ligt braak f. 21v. Item sont empres audit Berlant 412 verghes de terre cruyslant gisans au lieu appele le waremeet au costé del Oost et ne peult len savoir qui les tient ne quelles valent pour ce quelles ne sont point laboureez. Indien een land door de zee werd verzwolgen en door den eigenaar niet na jaar en dag werd herdijkt, verviel het aan den ambachtsheer en was de eigenaar vrij 1In zijn bestaan bedreigd.

Archief | 1936 | | pagina 81