47 Deze wordt ongeveer midden 8e eeuw of iets later, dus ook in de tijd van Karei de Groote gedateerd de kerk te Domburg, als iets zuidelijker, is misschien een weinig vroeger, maar de 8e eeuw is toch hier de tijd der eerste kerstening. Tot reconstructie van het verloop der kerstening, zoowel de eerste als de latere, hernieuwde, is deze kerkstichting binnen den Domburg van het grootste belang en zij alleen vormt den grondslag voor het geheele eiland Walcheren, tot het verstaan der ingewikkelde kerkelijke organisatie. Vandaar eerst nog uit Huizinga t.a.pl. blz. 16, de volgende toelichting ,,In den Atlas Bodel Nijenhuis, op de Universiteitsbiblio- ,,theek te Leiden, berust een fraaie kaart van Domburg, in 1648 vervaardigd door den uitstekenden kaartteekenaar Cornelis „Goliath, ter gelegenheid van de inhuldiging van den Middel- ..burgschen magistraat als heer van Domburgh. Vergelijkt men ,,deze kaart met de afbeelding in vogelvlucht bij Smalle- .gange 1dan ziet men het kringvormige terrein, met boeren- „huizen bezet en door een ringmuur omgeven, dat Goliath „aanduidt met H „Het Huijs genoemt de Capelle, alsoo „eertijts een is geweest" Capelstrate heet een deel van de „ronding. De ringmuur wordt nog door Van der Aa als „bestaande vermeld. „Dat inderdaad hier de Sint-Anna-kapel heeft gestaan, is „ons ook overigens welbekend. Nu zou men kunnen meenen, „dat de ringmuur eenvoudig als gevolg van de kapel is op te „vatten wat zou natuurlijker zijn Maar wij weten tevens, „dat deze Sint-Anna-kapel in 1325 in de plaats kwam van „een parochiekerk, die naar elders was verplaatst, (waarover „straks nader) en wat nog meer zegt, dat deze kerk, gelijk „Mr. R. Fruin overtuigend heeft aangetoond2), de kern was „van de parochie, die in de dertiende eeuw bekend stond als „Domburg infra castellum, dat is „binnen den burg", in tegen stelling met de parochie Domburg extra castellum, waarvan 1) Smallegange. Nieuwe Cronyk van Zeeland, blz. 631. 2) l.c.

Archief | 1937 | | pagina 101