48 ,,de kerk aanvankelijk gelegen schijnt te zijn geweest op Kerk- ,,werve tusschen Westkapelle en Aagtekerke, waar later het ..buiten Sint Jan ten Heere heeft gestaan. Hiervoor citeerden wij reeds (blz. 19) de beide kerkver- .plaatsingen die van Domburg binnen den burg, aan Sint- Agatha gewijd in 1320 naar het tegenwoordige Aagtekerke, .vroeger Oost-Domburg genoemd, en ten tweede De kerk ,,van Domburg buiten den burg aan Sint-Jan gewijd, en oor spronkelijk in het Westelijk deel van het ambacht, werd „tusschen 1363 en 1379 overgebracht binnen de smalstad zelf, „waar men nu de kerk van Domburg ziet." Wie nu met ons de groote waarde vooi dit onderzoek aan vaardt van continuïteit en traditie, volge ons verder betoog. Hoewel historische gegevens tot nauwkeurige dateering voor die vroege tijden grootendeels ontbreken, is toch de uitkomst van het onderzoek, uit de latere toestand afgeleid, belangwek kend en verheldert het totaalbeeld belangrijk. Zooals hiervoor reeds gezegd, is o.i. de Burg te Domburg de oudste van de drie steeds is het Germ, westen het eerst bewoond en centrum van bestuurs-organisatie, dus ook der kerstening geweest. Het is de eenige bekende kerk binnen den Burg te Middel burg en te Souburg is ook mogelijk de herinnering er aan verdwenen. Toch is deze kerk te Domburg geen moederkerk, in later tijd, meer waar evenwel de kerstening steeds onder de be scherming van den Burg geschiedt, en deze te Domburg de vroegste is, zijn we hier op het spoor der eerste kerstening door St. Willebrord, toen dus D. de eerste moederkerk moet geweest zijn, mogelijk met de bijbehoorende kapellen West en Oostkapelle. Het groote ambacht Domburg was toen nog niet gesplitst, daarvoor is ten minste geen enkele aannemelijke reden. Met West- en Oostkapelle, aan St. Willebrord gewijd, inbegrepen, omvat dit dus alles, wat onder de moederkerk Domburg ressorteerde. Domburg was immers het hart van het heidendom, en de kerk hier was beschermd. Ook verder is de eerste kerstening nog te vervolgen. Wan-

Archief | 1937 | | pagina 102