49 neer, na de langdurige vreedzame regeering van Karei den Groote en ook nog grootendeels van Lod. den Vrome de tijden veranderen, is dit door de steeds sterkere dreiging der Noormannen een stelsel van verdediging wordt ingericht tot steunpunten voor de kustwachten van het rijk op Walcheren komt een sterke bezetting en ten slotte geeft het bericht van den eersten inval in 837 door de Noormannen de namen van een comes Eggehardus en Hemming, dux, ex stirpe Danorum, zooals hiervoor reeds werd aangehaald. De vroege aanwezig heid der drie Burgen is dus hoogstwaarschijnlijk, met de bij- behoorende kerken, zooals ook nog blijkt in 841, uit de klacht van den annalist, dat Walcheren als christelijk land aan den heidenschen Noorman Heriold in leen wordt geschonken, eveneens reeds vermeld. Natuurlijk ontgaan ons verdere bijzonderheden, maar deze eerste volledige kerstening, gegroepeerd om de drie burgen is zeer waarschijnlijk. En ook de ligging der Haymanlanden zoowel bij Domburg als te Middelburg wijst op de bezetting door de Vikingen van deze Burgen in 837 en later de typi sche ronde vorm, die meer voorkomt, ook in Vlaanderen, pleit tegen een aanleg door de Noormannen. Het sterkste argument is hier de Burg te Burgh (Sch.) met beslist vroege scherven, vóór de Noormannentijd. Van dien te Souburg, hoe wel van hetzelfde type, is ons verder niets bekend, wel is het hoogstwaarschijnlijk dat zoowel hier als te Middelburg de eerste kerken bij de burgen eveneens voor 837 te dateeren zijn. Ook te Souburg sluit de kerk van Oostsouburg zoo duide lijk tegen den burg aan, dat dit ten sterkste in die richting wijst. Overziet men het geheel, dan krijgt men den indruk dat de eerste kerstening, in den burg te Domburg aangevangen, in den welvarenden tijd onder Karei den Groote en Lod. den Vrome, parallel met de stichting der andere burgen, over het geheele eiland is uitgebreid tot een volledige kerkelijke organisatie. Moederkerken of eerste kerken zullen geweest zijn Dom burg, Oost-Souburg, en één of beide der Monsterkerken bij Middelburg. De latere wijzigingen zijn hiervoor reeds vermeld ook bij Archief 1937. 4

Archief | 1937 | | pagina 103