50 Oost-Souburg geeft Tack t.a.pl. blz. 70 een paar perceelen Haymanland. De hernieuwde, vroegere burchtkerken werden dus zoowel te West-Souburg als te Domburg extra-castellum gesticht, terwijl eerst later Oost-Souburg en Domburg infra-castellum volgen konden, pas na herstel der volledige kerstening1). De kerk te Domburg extra-castellum, gewijd aan St. Jan, is dus te beschouwen als de voortzetting der oudste kerk binnen den burg de kerk van Domburg infra-castellum was gewijd aan St. Agatha. De naamdag van deze heilige is 5 Feb., dit is practisch de vroegste datum waarop de Stra in Schou wen kan vallen. Dit kan dus zeer wel de gekerstende viering van het Voorfeest der Lente zijn. Het geval te Domburg schijnt vrij gecompliceerd terwijl eerst een enkele kerk dient verondersteld, zouden bij de hernieuwde kerstening twee van deze zijn gesticht, toch beide teruggaande en aansluitend op het heidendom. Neemt men evenwel aan, dat de Germ, eere- dienst, dus ook het Voorfeest der Lente hier steeds waren gelocaliseerd en in spijt der kerstening, ook onder Noor- mannen-invloed nog gehandhaafd bleven, dan is het volkomen logisch, dat in de tweede christelijke periode weder hierop wordt aangesloten. Zoo ziet men dat onze verklaring en dateering der Hay- manlanden, toegepast op verschillende wijze, het van andere zijde bekende steeds bevestigen en aanvullen. De volgende gegevens, welke wij eerst later op het spoor kwamen, sluiten zoozeer bij het voorgaande aan, dat ook dit alles noodzakelijk hierna dient vermeld. HAASTENBURG. In het bijzonder in de Veldboeken der Polders, van geslacht op geslacht overgeleverd, bleven dikwijls zeer oude benamin gen bewaard, zooals b.v. van den Polder Schouwen reeds uit Fokker I werd vermeld. Ook het oude Veldboek van den Polder Burgh en West- 1Het ambacht Souburg is dus evenzoo gesplitst als Domburg.

Archief | 1937 | | pagina 104