52 laatste, vermeldt op blz. 367, dat het accent een lange klinker aanduidt zoo is Hastein dus hier Haasten geworden en dit bevestigt onze veronderstelling. In het kort volgen de nagespoorde gegevens over onzen Noorman Zijn Frankische naam was Hasting t). Van geringe ouders bij Troyes geboren, muntte hij uit door groote lichaamskracht. Hij voegde zich bij de Noormannen en werd een der be roemdste zeekoningen, slechts door Rollo overtroffen. Dit alles speelt na 841, dus in iets latere tijd in 866 worden de Vikingen onder Hasting belegerd te Brissarthe bij Sau- court (881) streed ook een Hasting mede. In 889 trokken de Seine-wikingen, vereenigd met een leger onder Hastein, de Seine-monding in, en in 892 trekt een vloot van 80 schepen, onder denzelfden aanvoerder, over naar de kust van Kent. Wanneer Rollo in 911 Normandië in bezit krijgt, wordt dit uitgedrukt met de woorden Scaldi Rollo Duce possident Normanniam, d.w.z. De Wikingen van de Schelde bezetten, onder leiding van Rollo, Normandië. De mondingen van de Schelde zijn dus van 840860 onge veer het centrum van de hoofdmacht der Wikingen, van hier zwermen zij uit naar Engeland en de Seinemonding, waar zij tenslotte blijven, zoodat het Scheldegebied zijn voornaamste beteekenis begint te verliezen. Hiermede valt ook van deze zijde een helder licht op de bezetting der Haymanlanden langs de kusten en verder bin nenwaarts, in het Zuidland en langs de Arne. Natuurlijk zijn ook de ronde Karolingische Burgen bezet voor Hastein. mogelijk toen nog onderbevelhebber, is daarnaast een tweede Burg gesticht, natuurlijk als steeds van aarden wallen, en met houten gebouwen. Dit alles evenwel stemt zoo geheel overeen met onze voorgaande verklaring der Haymanlanden en verdere conclusie, dat deze daardoor ten zeerste aan waar schijnlijkheid wint, bijna zeker wordt. De laatste aanwijzingen, 's Graven Meetje en 's Graven 1) Vg. De Vries t.a.pl. blz. 62, 207, 218, 274, 278, 282.

Archief | 1937 | | pagina 106