55 Met de inrichting van hun bedrijf en gebouwen zijn wellicht ook de daarvoor gebruikelijke benamingen uit het noorden toen hier ingevoerd. Een mogelijke, zij het dan late herinnering daaraan op ons eiland trof ik in het Veldboek van den Westeren Ban van Schouwen uit 1667, overgezet in 1783. In het 17de bevang wordt op het 26ste nummer melding gemaakt van een hofstede, groot, met Huis, Schuur en Buur, samen 1 Gemet 15 Roeden, natuurlijk is het heele terrein bedoeld, met de gebouwen inbegrepen feitelijk is dit dus reeds een secundaire beteekenis t). In Vragen van den Dag, 24e jg.aflev. 1 komt voor ,,De vrije lucht-museums van Scandinavië door prof. Dr. H. Lo geman. Op blz. 9 wordt vermeld dat op de boerenhoeven spoedig ook een ander huis naast de woonkamer te vinden was. Die kamer is de voorraadskamer, bod, bu, bur genaamd, het tweede gebouw dus. Het zou mij niet verwonderen of ons Veldboek heeft wer kelijk in deze, ten laatste geïmmobiliseerde uitdrukking, de heiinnering bewaard aan eene. uit het noorden afkomstige benaming. Toen deze op den achtergrond raakte, is men later gaan spreken van het zomerhuis en winterhuis, in plaats van huis en buur, welke steeds en overal op de groote hofsteden in onze streek te vinden waren, tot een veertig jaar geleden. Het zijn dus beide benamingen voor twee woongebouwen geworden. In hetzelfde Veldboek komt op blz. 35 nog voor „seeckere houve, schuijr, buijr, wagenhuijs, somerhuijs en met alles hetgene daerinne aert- en nagelvast is met de naer- volgende partijen van Haymanlanden." Schuur en buur is hier reeds geïmmobiliseerd ..Hayman landen" bewijst dat ..Hayman" gebruikt voor stuk grond, een afkorting is, In deze stukken ontmoet men verder (h)ovenbuijr en 1Hierbij dient nog opgemerkt, dat zoowel de Westeren als de Oosteren Banpolder geheel in het Haymangebied liggen, zoodat hier zeer waarschijnlijk een sterke Noormanneninvloed heeft bestaan.

Archief | 1937 | | pagina 109