56 (h)ovenkeet; het is het zomerhuis of de buur met aange bouwde bakkeet, en met gemeenschappelijken schoorsteen. Ook in oudere literatuur, uit de 16e eeuw t) ontbreekt deze ..huijs, scure, ende buere" niet. zoodat waarschijnlijk deze uit drukking over veel grooter gebied dan ons eiland in gebruik zal geweest zijn. Andere benamingen, in de Veldboeken voorkomende, als ,,de Noorman" en ,,de Noormanshoek", gaan we hier voorbij, hoewel ze toch ook op hetzelfde tijdperk zullen terugwijzen 2). DE OGIERLANDEN EN WULPEN. In Nehalennia, Jaarboekje voor Zeeuwsche Geschiedenis en Letteren 1850 komt op blz. 284 3) e.v.v. een romantische en zeer waarschijnlijk sterk verdichte beschrijving voor van den oorsprong en verdere geschiedenis van het geslacht van Kadzand. Het is terstond te zien dat dit fantastisch werk uit de 17e of 18e eeuw is de opsteller kent blijkbaar de geschie denis dezer streek en ook die van het verdere Vlaanderen zeer goed. Hij ontleent verschillende bijzonderheden daaraan, en draagt ze romantisch voor Rodenburg, Liderik de forestier van Vlaanderen, de inval der Barbaren of Noormannen en hun aanvoerder, Rollo geheeten. Daarna vervolgt hij ,,Ac- „turus oudste zoon uit het geslacht van Cadzand, was intus- ..schen zeer in de gunst geraakt van Ogina, des konings van ..Frankrijks dochter, met welke Rollo, nadat deze het hei- „densch ongeloof vaarwel gezegd had, gehuwd was. ,,Op hare aanbeveling trad hij in het huwelijk met eene ..dochter van den Engelschen hertog van Suffolk." In een noot stelt de schrijver de vraag ,,Is er verband ..tusschen dezen naam en de Ogierlanden in het land van 1) Inventaris v. d. boedel van Willem Symonsz. 1550, blz. 9, 12, 17, in Archief III, le stuk. 2) De opkomst en aanwas der Ambachtsheerlijkheid Poortvliet door Mr. J. Verheije v. Citters in Nehalennia 1850, blz. 27. 3) Iets over Kadzand, door Dr. H. A. Callenfels.

Archief | 1937 | | pagina 110