57 ,,Cadzand Men zie over dezelve het woordenboek van „Van der Aa." Het verdere verloop der geschiedenis van het geslacht Van Cadzand, hetzelfde als De Baenst, is voor ons doel, het onder zoek der Ogierlanden, van geen belang. Dr. H. A. Callenfels, die dit alles mededeelt, ontleende het aan een latijnsch handschrift, reeds lang in zijn bezit. Het is, volgens hem, waarschijnlijk een uittreksel uit Lindani Tene- ramunda in Grammayes werk, welke zich beroept op de Collectanea van Cornelis Gaillard, welke laatste schrijver hem overigens geheel onbekend is. En in het Aardrijkskundig Woordenboek van Van der Aa vind ik het volgende „De Ogierlanden, voormalig leen in Staats-Vlaanderen in „het Vrije van Sluis, Land van Cadzand, Prov. Zeeland. Het „werd vernietigd bij den inval der Franschen in 1794 het „was toen reeds gesplitst in verscheidene onderdeelen een „daarvan behoorde aan wijlen den heer Pieter Hennequin, „Oud-burgemeester van het Vrije van Sluis." Uit deze gegevens schijnt dus te blijken een traditie, die het ontstaan dezer Ogierlanden terugvoert tot den tijd der Noormannen. Niet alleen dat Rollo met name wordt genoemd, hetzelfde verband wordt eveneens uitgedrukt door den naam der prinses Ogina het aanvaarden overigens, bij den tegen- woordigen stand der wetenschap, van eene dergelijke kracht eener traditie heeft niets onwaarschijnlijks mits men rekening houdt met de gewone mogelijkheid van eenige wijziging en verzwakking. Voor nader onderzoek naar de juiste ligging dezer Ogier landen, welke misschien door overstrooming of aanleg van inlagen zeer zijn verkleind, is dus wel reden ons ontbrak het tot heden aan de gelegenheid daartoe. Ook bezaten dergelijke met name genoemde landen oor spronkelijk dikwijls vrijdom van lasten. Daardoor werden ze ook verder beschouwd als een eenheid en bleef dus hun naam bewaard. Later is deze vrijdom dikwijls verloren gegaan het

Archief | 1937 | | pagina 111