58 zou van groot belang kunnen blijken de oorspronkelijke toe stand dezer gronden te leeren kennen. Tenslotte wordt de hooge ouderdom dezer Ogierlanden nog bewezen door het feit dat ze ook later nog een leen vormden de bedoelde eenheid bestond dus nog bij de aanvankelijke uitgift daarvan, al werd het leen dan later gesplitst. De oor spronkelijke uitgifte van dit leen kan zoowel door een der Keizers als door de grafelijkheid, hier van Vlaanderen, zijn geschied. En hier volgt onze voorloopige conclusie Hoewel de gegevens over de vroege toestand der Ogierlanden ons ontbreken is het verder verloop daarvan geheel gelijk aan dat van vele Haymanlanden in later tijd beschikt de Grafe lijkheid er eveneens over, geeft ze als leen uit. Er was dus alle reden onze nasporingen op geschiedkundig terrein voort te zetten. Dit laatste gold te meer, omdat ook van andere zijde de historische grond voor onze veronderstelling niet ontbrak. In den zomer van 1927 waren wij in de gelegenheid het strand van Cadzand te onderzoeken en verzamelden ook hier verschillende scherven, door den vloed opgeworpen Ger- maansche, ook enkele Romeinsche, waaronder terra-sigillata en tenslotte Karolingische en middeleeuwsche stukken ont braken ook hier niet. Er is dus. en dat is de hoofdzaak, geen enkele reden om aan te nemen dat deze kusten onbewoond zouden zijn ge weest gedurende korter of langer tijd wij voelen juist veel meer voor het tegendeel, want wanneer bij een enkel bezoek dit alles voor het grijpen ligt, is er zonder twijfel nog veel meer verloren gegaan en zou ook in de toekomst nog wel iets te verzamelen zijn bij voortgezet onderzoek. Voor deze scher ven zie men Archief Z. Gen. 1931, Jaarverslag, biz. XII en XIII. waaruit dus ongeveer dezelfde bewoning blijkt die ook voor de Vlaamsche en Zeeuwsche kusten kan aangenomen worden. In Janssen en Van Dale Bijdragen tot de Oudheidkunde en Geschiedenis, inzonderheid van Zeeuwsch-Vlaanderen, 5e deel, blz. 285, blijkt uit de levensbeschrijving van Dr. H. A.

Archief | 1937 | | pagina 112