59 Callenfels, dat de artikelen in V. d. Aa's Aardrijkskundig Woordenboek over Zeeuwsch-Vlaanderen, dus ook het ge citeerde over de Ogierlanden, van de hand van dezen schrijver zijn, wat de betrouwbaarheid dezer gegevens zeer verhoogt. Want uit aanzienlijke familie in deze streek geboren, was hij meer dan iemand, met hare historie en aardrijkskunde bekend. En in het 4e deel blz. 261 dezer Bijdragen komt nog een andere bron het voorgaande aanvullen en bevestigen. Het betreft een beslissing der Kamer van den Lande v. 't Vrije van Sluis over de tienden van Oostkerke, welke eindigt .Actum in 't burgemeesterschap 1van Sr Jan van Ogier- lande, filius Danckaerts etc. 1407, den XXXsten in Maerte." Dit is het eenige geval dat het mij is gelukt den naam der Ogierlanden, hier als familienaam, maar toch weer in dezelfde omgeving, in de bronnen aan te treffen. De benamingen der eilanden in de Scheldemondingen, welke deze toen veel meer afsloten, nog tot in Laat-Karol. tijd, zijn evenmin geheel ver loren gegaan, en bewijzen zoo, hoe sterk de toestanden hier gewijzigd zijn sedert den Noormannentijd. Hoewel dus niet direct, dan toch indirect, hier van belang, nl. ter wille van de herinnering aan dit eiland, vermeld ik ook nog Thomas van Schoonevelde, in Deel 4, t.a.pl, blz. 28, „welke persoon als baljuw van den watere 10 nobelen in hoofsceden ontving" dit is ontleend aan „De oudste stads rekening van Sluis 1391/92, door J. H. v. Dale. Op dezelfde wijze leeft ook op Schouwen in den familie naam Van Orizande, dit lang verdwenen eiland in de Ooster- schelde nog voort2). Dergelijke voorbeelden welke nimmer ontbreken, bewijzen ook hier, met welk een kracht het verleden stand houdt onze conclusie, dat ook de Ogierlanden tot zeer vroege tijden 1Men zou haast den indruk krijgen, dat dit ieen oorspronkelijk steeds aan den burgemeester van 't Vrije werd gegeven, zie hiervoor blz. 56, waar als zoodanig P. Hennequin wordt vermeldnatuurlijk is dit secundair. 2) In het Veldboek v. d. Westeren Ban van den Duine, 1783, komt voor Grietje Lievense van Orizande, bezit 20 G. 114 R. ter aarde, gegoed voor 7 Gem. 150 R.

Archief | 1937 | | pagina 113