60 kunnen teruggaan, is daarom in geenen deele ongegrond. Tenslotte dient hier nog bijgevoegd het eiland Wulpen of Wulpensant, in de Goedroensage genoemd. Niet alleen waren dus onze kuststreken in die tijden bewoond, zij lagen waar schijnlijk zelfs in het middelpunt der gewichtige gebeurte nissen van die eeuwen, in het bijzonder der Noormannen tochten. Dit zijn de tot hiertoe verzamelde schaarsche gegevens, en toch blijkt, zoowel uit de literatuur als uit de vermelde be- schavingsresten van dat tijdvak, dat ook de Ogierlanden zeer wel in de Noormannenperiode kunnen behooren, zooals hierna wordt uiteengezet. Het is hier met het Asgeir- of Ogierleen, als elders in Friesland, waartoe toch ook zeker dit gebied bij het Zwin nog werd gerekend van deze wikingenleenen gaan steeds de plundertochten verder Zuidwaarts uit. (De Vries t.a.pl. blz. 70 en 128). „De eerste permanente vestigingen in de Loirestreek, de „eerste langdurige strooptochten in het Seinegebied worden „geleid door die Wikingen, die naar alle waarschijnlijkheid „tot de Deensche koninklijke familie behoorden.'' Wij voegen er nog bij, dat het centrum hunner macht destijds onze Zeeuwsche en Noord-Vlaamsche zeeoevers moeten zijn ge weest. de eilanden dus met de aanliggende kuststreek. In een volgend tijdperk schuift ook dit occupatie-terrein verder Z.waarts op. Met de benaming Asgeir- of Ogierleen hiervoor waren wij iets voorbarig evenwel is er alle reden, deze gelijkstelling te handhaven, zooals verder blijkt. De ligging der Ogierlanden op Cadzand sluit in hoofdzaak toch aan op de Haymanlanden op Walcheren, behoudens dan Schooneveld en Wulpen1). De benaming schijnt aan een eigennaam ontleend de nabijheid van het eiland Wulpen 1Van deze eilanden in den mond der Honte en der Oosterschelde weten wij niet veel maar, door hun ligging, kunnnen zij zeer wel ook onder de H.landen begrepen zijn geweest.

Archief | 1937 | | pagina 114