61 is ten tweede hier van zeer groot belang en verder wijzen uit voerige geschiedkundige gegevens niet minder in dezelfde richting. Het zijn deze drie genoemde en toch verschillende punten, die in hun onderling verband werkelijk zeer sterke aanwij zingen in bedoelde richting leveren. Schijnt het dus op het eerste gezicht wat lichtvaardig om zonder verdere betrouwbare geschiedkundige bronnen ook deze Ogierlanden tot den tijd der Noormannen te bren gen, bij nadere beschouwing en onderzoek valt dit toch sterk mede. Gegeven de geleidelijke machtsverschuiving der Noorman nen, steeds verder Zuidwaarts, en deze gezien in verband met de ligging der Ogierlanden, ten Z. der Haymanlanden, welke eerste dus de mond der Honte beheerschen, is het volgende het meest waarschijnlijk Wanneer werkelijk ook deze Ogierlanden hun ontstaan aan de Noormannen danken, dan is dit geschied en zijn ze verder ook als leger- of kamp plaats, ligplaats voor schepen enz. gebruikt in denzelfden tijd ongeveer als dit alles is gebeurd met de noordelijker ge legen, maar toch langs de kust hierbij aangesloten Hayman landen, in leen gegeven aan Harald. M.a.w. wanneer het eenmaal zoover is, dat Rollo Normandië in leen heeft gekre gen, moet heel ons zuidelijk deltagebied reeds vele jaren operatie-basis der Noormannen geweest zijn. Dit alles gaat noodzakelijk aan de verovering van Nor mandië in 911 vooraf. Het is dus het meest waarschijnlijk dat onze Ogierlanden ongeveer in denzelfden tijd, eveneens dus 841, of iets later zijn ontstaan als de Haymanlanden en in alles dezelfde lot gevallen hadden. Blijkt dit ook reeds uit de aanééngesloten ligging van beide deze landen, buitengewoon opmerkelijk is nu, wat De Vries t.a.pl. daarover vermeldt. Op blz. 136 staat, dat Asgeir den 12en Mei 841 de Seine oploopt, Rouen verbrandt, plundert enz. En op de volgende bladzijde legt de schrijver het verband met Harald in deze woorden „Het was Harald die hun, nl.

Archief | 1937 | | pagina 115