74 bijzonder de schippers en visschers. Geen uit de lucht ge grepen of fantastische verklaring, waaraan elk verband met de omgeving ontbreekt. Dat deze opvatting de juiste is, bleek terstond bij het onder zoek naar het zeebaer en wel bij onzen collega te Burgh, dhr Griep, afkomstig van de omgeving van Hansweert, boven dien nog uit een familie van schippers en visschers, en voor ons doel dus de gezochte. Deze stelde terstond, van visschers standpunt, de zaak geheel zuiver, en sprak van de zeebaars waarmede dus elke gedachte aan een zeebeer of andere minder voor de hand liggende uitleg meteen was afgewezen. Het is opmerkelijk, hoe reeds deze eerste aanwijzingen de volledige verklaring in zich bevatten, zooals mij later bleek. Het ant woord van dhr Griep luidde als volgt ..Het betreft hier ..zonder twijfel de zeebaars, die een schedel bezit, aan de voorzijde eenigszins gewelfd, dus gelijkend op een men- „schenschedel. Deze zeebaars wordt zelden gevangen, hier ,,in de Oosterschelde toch eiken zomer of nazomer nog vrij geregeld als ze in scholen de rivier komen opzwemmen. De visschers van Burghsluis kwamen de gevangen exem plaren gewoonlijk bij onzen collega verkoopen die uit den aard der zaak de visch kende en wist te waardeeren, en vandaar dat er voor hem toch nu en dan gelegenheid was, deze vrij zeldzame zeebewoners te verkrijgen. Zooals vanzelf spreekt, benutten wij onze geregelde samen werking met Drs. P. J. v. d. Feen Jr. eveneens, tot het vragen aan dezen bioloog van nadere inlichtingen, nu rechtstreeks over de Zeebaers, met verwijzing naar de plaats in Reigers- berch. Het antwoord luidde „Mijn brief bleef nog liggen om u van de zeebaars te ver hellen. Een kreeftenvisscher. met wien ik 10 Aug. bij Sas ,,van Goes uit was, kende het woord calvaer niet, wel de „zeebaars. Daarvan werd nu en dan, maar zelden, een exem plaar in een kreeftenkorf gevangen. Juist had hij dit gezegd, „of hij haalde de volgende korf op en daarin zat een dikke „reuzenvisch, een zeebaars. Dit was Labrax lupus, de echte „zeebaars en niet de ombervisch, die ook wel eens zeebaars

Archief | 1937 | | pagina 128