79 drukking het hooge Noorden hier is dus de overeenkomst met het dialect volkomen. Op dezen grond meenen wij dus dat Hayman geheel gelijk is aan Hoogman of Noorman, Calvaer Hayman beteekent dus Calvaer, die evenals de Haymannen uit het noorden komt en de rivier optrekt. Wij stellen ons den gang van zaken aldus voor In de 9e eeuw en ook nog wel later sprak men, inplaats van een hooge wind, zooals thans, van een haye wind, een wind, dicht naar het Noorden. Bij analogie is hef aannemelijk dat deze zelfde menschen ook zeiden een hayman, waar wij spreken van een noorman. In ..De Wikingen in de lage landen bij de zee" door J. de Vries, vinden wij verschillende namen voor bedoelde roovers naast Nordmanni, Wysingh of Witsing komt ook nog Asci- manni voor er is in elk geval genoeg verscheidenheid zoodat ook uit dit oogpunt bezien onze verklaring van Hayman niet onwaarschijnlijk wordt. Na deze geslaagde reconstructie zou het evenwel van niet minder belang zijn, ook in de geschreven bronnen van dien tijd dit verloren woord hayman eenmaal terug te vinden het spreekt wel vanzelf dat dit niet op onzen weg ligt en ook buiten ons bereik zou vallen. Het is evenwel toch van waarde, de aandacht van deskundigen op dit buitengewoon belang wekkend onderwerp te vestigen wanneer men bovendien de uitgebreide literatuur over dit tijdvak overziet, door De Vries t.a.pl. in zijn Aanteekeningen, Boeken en bronnen, vermeld, is zooiets evenmin onmogelijk als het voor ons was, in de Registers of Veldboeken nog herinneringen op te sporen aan de Haymanlanden en wat daarmede verband houdt. HAYMAN NOORMAN. II. LIGGING EN DATEERING Wanneer men met ons de verklaring Haymanlanden Noormanlanden aanvaardt, volgt daaruit logisch, dat op grond

Archief | 1937 | | pagina 133