80 daarvan ook nog verder wat meer licht in onze vroeg-middel- eeuwsche geschiedenis is te brengen. Juist met het oog hierop, is de juiste ligging en verspreiding der H.landen over onze eilanden, hiervoor zoo goed mogelijk nagevorscht, van het grootste belang, want daaruit is zonder twijfel de oorspronkelijke bedoeling of strekking eveneens nog af te leiden. Voor Schouwen is dit alles duidelijk en in hoofdzaak goed bewaard gebleven. Op Walcheren blijkt, vooral in later tijd, de samenvoeging van Hayman- en Vrijlanden, zooals hier voor uitvoeriger uit Tack, t.a.pl. is geciteerd. Van West- voorne krijgt men den indruk dat hier het meest van al, door verstuiving en afslag der kust, de herinnering aan de Hay- gemeten is verzwakt. Is dus het geheele geval secundair, en onduidelijk, toch is de beteekenis en het doel der oorspronke lijke en verspreide ligging nog herkenbaar, en zeer goed in verband met de Noormannenperiode te brengen. De strate gische bezetting door de Wikingen van onze eilanden over dekt natuurlijk een reeds bestaande en versterkte burgerlijke en militaire organisatie der Franken. De strategisch belang rijkste punten zijn duidelijk herkenbaar de kust en de reeden of havenplaatsen. De overeenkomst tusschen W. en Sch, is groot ligt Middelburg rondom in de Vrijlanden, ook op Schouwen behoort rondom den Karol. Burg te Burgh een groot gedeelte tot de Vrije Gemeten en alleen de reede of ligplaats voor het overwinteren der vikingschepen, hier niet, als op Walcheren, dicht bij den Karol. Burg gelegen, maar verder naar het oosten, in Zuidland, heet in beide gevallen duidelijk Haymanland. Beschouwt men, naast Burgh (Sch.) ook den Domburg als den eersten Karol. Burg, dan is de situatie nog veel meer gelijk. De gevallen stemmen dus vrijwel overeen, en wat West- voorne betreft, deze Haymanianden liggen, evenals op Wal cheren en Schouwen, overwegend in de duinen. Ook vroeger reeds vond men ze tegen de West- en Noordkust, terwijl de N.O. uitlooper, die nog herkenbaar is, wijst in de richting der haven van Goedereede, waar volgens de berichten de

Archief | 1937 | | pagina 134