81 later ontbloote Oude Wereld, eens Witlam J), was gelegen. Deze plaats lag toen evenwel ver genoeg naar binnen, achter duinen, om tot veilige ligplaats te kunnen dienen. Ook achter Walcheren, in en bij de Arne, met de Haymannezee of Mannezee, zoowel als in het gebied der Oosterschelde, even eens ver binnenwaarts en achter het eiland Orizande, dat ook toen wel voor een groot deel den thans zoo breeden rivier mond heeft gevuld, hebben de Noormannen met hun schepen rustig kunnen overwinteren. Het grootste deel van het Zuid- land van Schouwen is thans verdwenen, maar het komt ons zeer waarschijnlijk voor, dat ook hier eenmaal uitgebreide Haymanlanden tot de zuidkust zich uitstrekten. Met dit Zuidland is ook elke herinnering aan een mogelijke Noor- mannenburg hier verloren. Veel waarschijnlijker is dit ten minste, dan met Fokker aan te nemen, een bijzondere formatie en omkading van een deel dezer hoogere gronden, terwijl Reigersberch het heele Zuidland een goed (en dus hoog) koornland noemt. Cau2) t.a.pl. vermeldt de aanleg van een nieuwe sluis, welke in Zuidland behoorde te liggen, maar dit was te hoog en om die reden werd de waterloozing naar het O. in Poortambacht verplaatst. Zoo maakten wij reeds een begin met de logische verklaring der Haymanlanden alleen de militaire actie van de Vikingen kan duidelijk den oorsprong aangeven en de ligging verklaren. En wat van uiterst groot belang is, hier zijn voor het eerst uit de bronnen betrouwbare gegevens te putten, die de voor gaande conclusies bevestigen In J. H. v. Bolhuis, De Noormannen in Nederland, blz. 77 en v.v. vermeldt de schrijver ,,In 836 staken zij Antwerpen en Witlam of Wittham, een „handelplaats aan den mond van de Maas, in brand", en iets 1) Evenals de continuïteit der bewoning op Walcheren en Schouwen in Germ.-Rom.-Merov. en Karol. tijd, meenen wij deze ook voor Witlam te mogen aannemen, ook hier op grond der vondsten, van deze plaats vermeld. 2) Cau. Geschiedk. bijzonderh. v. d. polder Schouwen, blz. 30, 31. Ook in Fokker II, blz. 206 het vruchtbaarste van geheel Schouwen. Archief 1937. 6

Archief | 1937 | | pagina 135