82 verder ,.In Junij 837 kwamen zij geheel onverwacht op hel ..eiland Walcheren, waar men op hunne aankomst niet het ..minst was voorbereid zij vorderden schatting in, en sloegen ..Eggihard, den graaf van, of een graaf op dat eiland Eggi- ..hard zelf sneuvelde, met zeer vele andere aanzienlijke krijgs oversten des Keizers, waaronder ook de Noorman Hemming, ..zoon van Halfdan, die weder uit het Noorden tot de Franken „was teruggekeerd.1)" In een zeer uitvoerige noot bij het jaar 836. Antwerpen volgt dan de volgende toelichting „Verder meldt hij, dat Antwerpen langen tijd verwoest lag. „tot dat eindelijk de voor den handel gunstige ligging aan- leiding gaf. dat de plaats weder werd opgebouwd. „Merkwaardig is hieromtrent ook eene plaats van Folcuinus „bij d'Achery. „Spicil. T. II, p. 735 Licet in (aliis) partibus cuncta depopularentur. plurima „tarnen illi. qui htora Scaldi insederant, debacchabantur, quo- „niam gratissima statio navium. sive ad hyemandum sive ad „quodlibet belli periculum declinandum. illic eos fecerat esse „continuos", dit is, eenigszins vrij vertaald Richtten de Noormannen in andere streken vele verwoes tingen aan, niet minder maakten die, welke aan de oevers van de Schelde woonden, zich daaraan schuldig ze vonden er voor hun schepen zeer gunstige ligplaatsen als ze er wilden overwinteren of vijandelijke aanvallen wilden ontwijken en daarom bleven ze er voortdurend. Dit is dus de duidelijke bevestiging van onze veronder stelling terwijl in het begin de Noormannen elk voorjaar uittrokken, blijven ze nu hier overwinteren en kiezen daar voor, zooals boven wordt gezegd, om goede redenen de archipel van onze zuidelijke riviermonden. In De Vries, t.a.pl., hoofdst. V, blz. 123 en v.v. „De Deen- sche zeekoning Harald .wordt dit tijdperk uitvoerig behandeld „in 836 waren de Noren eveneens begonnen zich vast in Ier- 1Thegani Vita Lud. Pii p. 604.

Archief | 1937 | | pagina 136