85 bezetting voorzien1), bezocht, naar het voorbeeld van zijn vader, eveneens de kusten, stelde, na 834, orde op de verde diging van Friesland en de zeekusten en hernieuwde in 838 deze verdedigingsmiddelen, terwijl tenslotte de aanhoudende binnenlandsche oorlogen de bewaking der stranden en kusten deed verzuimen zoodat de Noormannen vrij spel kregen. Ook De Vries t.a.pl. blz. 131 vermeldt hierover „Wat wij „zeker weten is dit dat de Keizer na de gebeurtenissen van „834836 de Rijnmonding in staat van verdediging heeft „gebracht. Ik denk, dat hij nu verschillende afdeelingen langs „de kust heeft gelegerd en een hoofdsteunpunt heeft ingericht „op het eiland Walcheren, dat door zijn centrale ligging „uitermate geschikt was. om zoowel de Vlaamsche kust als „de Rijnmonding te beveiligen". In dit verband wijzen wij nog even op de reeds genoemde Ogierlanden als linkervleugel van de positie Walcheren over een eventueel steunpunt aan de rechterzijde ontbreken tot nog toe de gegevens, tenzij dan Westvoorne. Uit het voorgaande is dus wel af te leiden, dat ook voor Schouwen met groote waarschijnlijkheid een dergelijke kust verdediging en ook in denzelfden tijd is aan te nemen, welke door de standsporen in de duinen wordt bevestigd. Wat nu de dateering betreft van deze nederzettingen in de duinen, aan de scherven en de munten ontleend, onze eerste indruk daarvan was als volgt Op bladz, 35 onzer beschrijving 3) gaven wij als ons oordeel over de vroegste woningen „Vroeger meenden wij dat de „woningen a en b samen ééne periode van bewoning omvatten, „die eindigde met de eerste verwoesting dit is evenwel on- juist. Overal, in dal A. in B. in F en ook elders, liggen hier 1Chronic. Moissiac bij Pertz I, 311; bij v. Bolhuis, t.a.pl. blz. 50, 70, 79, 85, 88. 2) Ann. Fuld. bij Pertz I, 361. Ann. Bertin. Ibid. 431. 3) Oudh. Med. uit R. M. v. O. N,R. IV, 1 en 2 J. A. Hnbregtse De Frankische nederzettingen in de duinen van Schouwen, v.g. de kaart en de teekening van dal A.

Archief | 1937 | | pagina 139