92 oude bevolking, zooals ook in de literatuur van die tijden voor andere streken soms wordt vermeld. Ook hier dus weer een voorbeeld dat in onze kronieken een schijnbaar onbetrouwbaar bericht soms moet opgevalt worden als de herinnering aan een mondelinge overlevering, die hoewel verbasterd, toch dikwijls in zijn oorsprong een waarheid bevat. De ontwikkeling zoowel in het Z. van het graafschap Vlaanderen als dat van Holland in het N. wijst in dezelfde richting als het resultaat onzer onderzoekingen, nl. een lange bezetting van onzen archipel door de vreemdelingen, tenslotte evenwel vreedzamer, welke zich hier ook het langst, verge leken bij andere streken, kunnen handhaven. Eerst daarna komen onze eilanden in de macht dezer graven, maar blijven nog langen tijd een twistappel tusschen Holland en Vlaan deren, waaruit blijkt dat dit Noormannengebied zich nog vrij lang onafhankelijk moet hebben gevoeld ook de houding van vele dezer Zeeuwsche edelen, tot 1304 toe, sluit hierbij geheel aan. VERSCHE EN ZOUTE HAYMAN. Reeds hiervoor is uit Fokker I, blz. 104 gebleken, dat de benaming Zoute" en waarschijnlijk dus ook die van ,.Ver- sche Haymanlanden" reeds zeer vroeg heeft bestaan en vermeld wordt in de Rekening van Vrederic, Rentm. over al Zeelandt, 131719. Ook in ..Het Bestuur van het Water schap Schouwen" werkt Fokker dit op blz. 8 e.v.v. nader uit en geeft de volledige Zes zesdedeelen van Schouwen. Burch inbegrepen, waarover verder meer. Tack t.a.pl. blz. 86 en 87 herhaalt de verklaring van Fokker, die onder Zoute Hayman de landen verstaat, opge komen en bedijkt uit de Schelveringe en welke bij hooge vloeden wellicht aanvankelijk nog overstroomden. Tack legt er tevens de nadruk op dat er aan de smallere, minder weerstand biedende uiteinden van de duinen wel door-

Archief | 1937 | | pagina 146