101 In de Levende Natuur Jg. XXXII afl. 3, het Naschrift over de Prae- en Proto-historische Hillegomsche duinvondsten schrijft Dr. v. Giffen op blz. 80 o.m. ..Hoe geheel anders is de indruk, die de boven op den ..voorgrond gebrachte Hillegomsche vondsten wekken. (Deze ,,zijn nl. overwegend prae-historisch). Zeker, ook daaronder „komt voor een enkel, met de laatst-Domburgsche, de Schou- „wensche en de Katwijk- resp. Rijnsburger vroeg-historica „op één lijn te stellen voorwerpje, in den vorm eener dubbele „dierkopfibula no. 21, welke zoo kenmerkend is voor de „Angelsaksische volksstroomingen Dit laatste bevestigt dus weer de meening van Mej. De Man, gegrond op de muntvondsten ook deze talrijke dubbele dierkopfibulae, daarnaast de kleine broches met vierkante kopplaat (ongeveer als blz. 71 en blz. 73 in Guide Anglo- Saxon antiquities. British Museum), welke de vondsten van Domburg kenmerken, wijzen in dezelfde richting, nl. een sterk Angelsaksisch getinte bevolking op onze kusten. Beide soorten van fibula's, te Domburg gevonden en door Mej. De Man bewaard, zijn thans in het Museum v. h. Z. Gen. te Middelburg. Dergelijke voorwerpen zijn op Schouwen minder talrijk en ook later sommige losse vondsten evenwel wijzen in dezelfde richting. Enkele sceatta's, waaronder ook de vroege typen, welke Mej. De Man als inlandsch beschouwt, ontbreken ook hier niet. Daarnaast zijn te vermelden gewonden bronzen vinger ringen, (Guide A. S. t.a.pl. fig. 45, links) en een schijf vormige fibula met als ornament het verbasterde hoofd of schip der A, S. sceatta's de laatste wel ongeveer uit vroeg Karol. tijd. Hierbij dient nog gevoegd dat verschillende der genoemde voorwerpen, in het bijzonder de kleine bronzen broches, met die in Engeland gevonden, sterke verwantschap vertoonen, maar ze zijn toch niet volkomen gelijk aan de A-Saksische. Ook dit zou dus, evenals bij de sceatta's op een vrij hooge

Archief | 1937 | | pagina 155