105 te willen inlichten indien iets werd gevonden, dat hem kon dienen. Op den 17 Februari 1934 vertoefde de heer Robinson opnieuw te Tholen, doch in November van hetzelfde jaar is hij te Mohawk overleden, blijkens bericht van den Consul- Generaal der Nederlanden te New-York aan den archivaris van Tholen. In de eerste dagen van 1936 vernam ik van den Voorzitter der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenver keer op Walcheren, Mr. J. Moolenburgh, dat de zaak opnieuw aan de orde was gesteld en dat de secretaris der gemeente Oud-Vossemeer, de heer W. van der Ploeg, gegevens had verzameld maar er niet in was geslaagd de afstamming der Amerikaansche Roosevelts uit een Oud-Vossemeerschen emi grant aan te toonen. En kort daarop riep de Algemeene Rijks archivaris mijne medewerking in bij een onderzoek omtrent dezelfde aangelegenheid, dat verschillende provincies omvatte en was uitgelokt door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Den uitslag van langdurige nasporingen, waarbij ik krachtig ben ondersteund door Mej. Dr. D. A. Felix en den heer M. D. Lammerts, kon ik ten slotte rapporteeren, In het openbaar heb ik echter tot dusverre gezwegen, omdat geen definitief resultaat was bereikt. Maar van verschillende zijden werden mij inlichtingen omtrent het onderzoek gevraagd en er bestaat geen overwegend bezwaar tegen die thans te geven. Ieder belangstellende kan dan verder zelf zijne conclusies trekken. De bekende overlevering bevat een paar componenten, die de aandacht verdienen. Claes Martensen, de stamvader van de Noord-Amerikaansche Roosevelts, was afkomstig uit Oud- Vossemeer en zijn familie- of zijn bijnaam luidde Roosevelt. Het lag dus voor de hand om de beschikbare archiefstukken van Oud-Vossemeer opnieuw aan een algemeen onderzoek te onderwerpen. De doopboeken van die plaats beginnen echter eerst met het jaar 1659, de trouw- en de begraafboeken nog later, zoodat uit die registers niets te putten viel. Het scheen evenwel mogelijk, dat Claes Martensen vóór zijn vertrek een

Archief | 1937 | | pagina 159