106 aan hem toebehoorend woonhuis had verkocht derhalve werd het register van transporten nagegaan. In de akten uit de jaren 1635165.1 is echter niets gevonden. Wellicht ook had de emigrant alvorens te vertrekken roe rend goed opgeruimd. De verkoopsnotities, bewaard van 1624 af, zijn daarom onderzocht. Tot 1646 is vrij veel aanwezig, maar dan volgt een hiaat tot 1660. zoodat juist de jaren, op welke het aankomt, ontbreken. Nog verschillende andere serieën zijn nagegaan. Het regis ter van plechten (hypotheken) en andere schepenakten uit de eerste helft der 17e eeuw leverde niets op. evenmin als het register van weesakten. Een andere component van de overlevering is, dat de familie- of de bijnaam van den emigrant Roosevelt luidde. Nu komt inderdaad een Rosevelt voor op de kaarten van Tho- len van Hattinga uit het midden van de 18e eeuw. Verdere be trouwbare cartographische gegeven zijn niet gevonden. Het Rosevelt vormde het Westelijk deel van den polder De vijf tienhonderd gemeten tusschen Tholen en Poortvliet, maar nog juist in de jurisdictie van de stad Tholen. Een dijk, die oud tijds het Rosevelt scheidde van de jurisdictie der heerlijkheid Poortvliet, was volgens sommige der genoemde kaarten om streeks 1740 reeds geslecht, maar op andere ontbreekt die mededeeling. Ook wat het aantal hoeven, liggend aan den dijk, betreft, stemmen de kaarten onderling niet overeen. Op enkele zijn twee hoeven, eene in het Noorden en eene in het Zuiden, aangegeven, op andere slechts die in het Zuiden. Het onderzoek van de archiefstukken heeft nu geleerd, dat in de eerste helft der 17e eeuw minstens twee boerderijen moeten hebben gelegen aan den dijk ten Westen van het Rosevelt. Het bewaarde register van transporten der stad Tholen begint met het jaar 1631, doch ook een register van schepenakten, aanvangend met 1625, bevat akten van over dracht van onroerend goed. De transportakten van deze beide registers tot 1650 zijn stuk voor stuk nagegaan en daarbij is alles aangeteekend, wat betrekking had op hofsteden in den polder De 1500 gemeten.

Archief | 1937 | | pagina 160