108 der Ploeg. Maar het is een belangrijk gegeven, omdat Joris Pieters de stamvader werd van de Oud-Vossemeersche Van Rosevelts, die in de genoemde heerlijkheid spoedig tot aanzien kwamen. Daar de overlevering der Amerikaansche familie Roosevelt aanknoopt aan Rosevelts te Oud-Vossemeer, is het volkomen begrijpelijk dat het familie-onderzoek zich in hoofdzaak met deze afstammelingen van Joris Pieters heeft bezig gehouden. Maar dit onderzoek heeft vroeger en ook thans niet tot het doel geleid en de heer Van der Minne zegt zelfs uit drukkelijk, dat er voor den stamvader der Amerikaansche Roosevelts Claes Martensen geene plaats is1), nl. in den stamboom der Van Rosevelts te Oud-Vossemeer. Ook de wapens, gevoerd door deze familie en door Noord-Amerikaan- sche Roosevelts, stemmen niet overeen, maar daaruit zou ik geen argument durven putten, want het is zeer de vraag of het geslacht van Pieter Joris vóór 1650 reeds een wapen gebruikte. Alle wegen zijn echter nog geenszins afgesloten. Maar het is noodig, dat wij ons goed duidelijk maken wat de toe voeging op of van het Rosevelt bij persoonsnamen eigenlijk beteekent. Het is eene aanwijzing van topographischen aard en zij maakt aanvankelijk dus geen deel uit van den persoons- of van den familienaam. Pieter Jorisse wordt genoemd van 't Rosevelt omdat hij daar zijne hoeve had en ter onder scheiding van naamgenooten als Pieter Jorisse Vergout of Pieter Jorisse Dijcker. Hoe wenschelijk dit was, blijkt bv. uit het volgende Als een Joris Pieters 30 October 1647 te Tholen trouwt met Dingetje Joos, treedt als een der getuigen op Pieter Joris. Wie dat leest is geneigd te denken, dat Joris' vader Pieter Joris van 't Rosevelt is. Maar dit is onmogelijk, want de laatstgenoemde overleed reeds vóór 22 Februari 1647. De getuige was dus een andere Pieter Joris. Vele bewoners van het Rosevelt noemden zich naar dat I) De Nederlandsche Leeuw, 1911, kol. 24.

Archief | 1937 | | pagina 164