109 veld. Een zekere Corte Huijbrecht bv. kocht omstreeks 1570 een „hoefken op 't Rosevelt Later wordt hij dan genoemd Huijbrecht op 't Rosevelt1ofschoon hij niet verwant is aan de kinderen van Cornelis Joris, in wier weezenrekeningen zijn naam voorkomt. Naast Pieter Jorisse op 't Rosevelt vindt men Jan Claessen op d'Ee 2), Cornelis op 't Hoff 3), Claes Janse op Watervliet4), Laurens opten Soutendam5). Ook latere eigenaars van Pieter Joris' hoeve noemen zich op t Rosevelt. Het kan dus zijn nut hebben de verdere ge schiedenis van die hofstede na te gaan. Pieter Joris' dochter Tanneken was gehuwd met Marinus Janse Reuijer en na diens dood hertrouwde zij met Cornelis de Ronde. Toen Pieter Joris overleden was, werd zijne hof stede op het Rosevelt toebedeeld aan zijne dochter Tanneken. Den 19 Maart 1649 verkoopen Cornelis de Ronde, als man en voogd van Tanneken Pieters, weduwe van Marinus Janse Reuijer, en Pieter Janse Mouwe, als voogd der kinderen van Marinus Reuijer, eene hoeve, staande op het Rosevelt in De 1500 gemeten. Het land wordt gesteld op zulk eene pacht als Joris Pieters, Tannekens broeder, van het zijne had bedongen. Kooper wordt Maerten Cornelisse Geldersman. De rekeningen der geestelijke goederen van de volgende jaren noemen hem nog eenvoudig zoo, maar in de latere is ook bij zijn naam de aanduiding op 't Rosevelt toegevoegd. Wie is nu deze Maerten Cornelisse Geldersman In de heerlijkheid Westkerke fungeert als schepen in de jaren lö36 1643 o.a. Cornelis Geldersman0). Hij is ge trouwd met Maijke Meertens en de volgende kinderen uit dit huwelijk komen voor in het doopregister van Scherpenisse, dat kerkelijk eene eenheid vormde met Westkerke 1623 Cor- 1) Gemeente-archief Tholen, Weezenrekeningen, nrs. 96 en 100. 2) Rijksarchief in Zeeland, Rekenkamer B, no. 3027, fol. 27 vs. 3) Rekenkamer B. no. 3027, fol. 37 vs. 4) Rekenkamer B, no. 3027, fol. 38 vs. Op fols. 40 en 40 vs. van hetzelfde register luidt de naam Claes Janse Watervliet. 5) R. Fruin, Het archief van Reimerswaal, blz. 19, no. 80. 6) Lasonder, Invent. Recht. arch, van de Zeeuwsche eilanden, no. 5950.

Archief | 1937 | | pagina 165