124 dergelijke silhouetten bekend zijn, o.a. van de familie Mossel, waarvan ik in 1935 een voorbeeld zag bij mevrouw A. van Erp Taalman KipMossel, te Rotterdam, Ik kom nog even terug op dat gedeelte van den brief van Van Outhoorn, waar hij op het adres de brief in handen stelt van ,,de heer Commandeur Michiel Landsheer", zie hierboven, Hier wordt dus een kapitein of gezagvoerder van een koop vaardijschip. „Commandeur" genoemd. Laatstgenoemde titel werd vroeger gegeven aan den bevelhebber van een walvisch- vaardersschip. Zoo sprak men van Commandeur Zorgdrager, Commandeur Raven, Kat, enz. In 1933 publiceerde S. Lootsma te Zaandam een uitstekend boekje, getiteld „Het testament van Gerrit Heynis, verhaal uit den tijd der Zaansche Groenlandvaart". Op blz. 5 lezen we daar „Commandeur was de titel van de gezagvoerder op een walvischvaarder." In 1937 schreef Lootsma hierop een vervolg in den vorm van een voortreffelijk gedocumenteerd groot werk over „Bij drage tot de geschiedenis der Nederlandsche walvischvaart, meer speciaal de Zaansche". Op blz. 47 zegt hij daar „Want zonder éénige uitzonde ring zijn commandeurs, gezagvoerders van walvischvaarders geweest" en op dezelfde bladzijde vervolgt Lootsma „Capi- teyns waren de bevelhebbers van koopvaardijschepen". Op blz. 57 staat nog „Het blijft toch een opmerkelijk feit, dat nooit of zoo goed als nooit die titel (commandeur) wordt gegeven aan de gezagvoerder bij de koopvaardij". We hebben hier dus op het door Van Outhoorn geschreven adres, een voorbeeld van het gebruik van het woord „Com mandeur". voor gezagvoerder van een koopvaarder. Vóór ik dit geval kende, heb ik ook jaren lang gemeend, dat „Commandeur", alléén en uitsluitend gebruikt werd voor walvischschepen. Het blijkt dus nu, dat er uitzonderingen op kunnen bestaan. Ook hiervoor heeft onze brief eenige betee- kenis. Tot slot mogen hier nog eenige bijzonderheden volgen over W. van Outhoorn. die ontleend zijn aan de encyclo pedie van Winkler Prins, 1921, 4e druk.

Archief | 1937 | | pagina 186