XV Want men kan moeilijk onderscheid maken tusschen een los gevonden mammout-kies en een laag, die grootendeels uit fos siele schelpen bestaat tusschen deze beide uitersten bestaan alle overgangen. Als dergelijke fossielen in een diepe geul van de Schelde door den stroom losgespoeld zijn en de mosselkor schept ze van den bodem op en brengt ze boven, dan wordt in de praktijk de visscher vrijgelaten de fossiele botten of schelpen aan den meestbiedende in binnen- of buitenland te verkoopen. Onder de visscherijwet vallen deze fossielen niet en aan zijn consent kan de visscher in dezen geen recht ont- leenen, maar de fossielen worden beschouwd als roerende zaken, die aan niemand toebehooren (art. 640 B.W.Inder daad, de natuurkrachten hebben hier een deel van den grond roerend gemaakt (hoewel men zou kunnen betwijfelen, of een boer, die ploegt, de aardkluiten roerend maakt), maar is hiermee nu ook alle eigendomsrecht van het Rijk geëindigd Onbelangrijke vraag, zal men zeggen de schrijvers van aca demische proefschriften1) over Zeeuwsche fossielen zullen U dit niet toegeven. Ook het practische belang van dergelijke onderzoekingen onderschatte men niet De fossielen zijn on misbaar voor de interpretatie der boringen en de kennis der aardlagen, zooals voor waterleidingen en waterstaatkundige werken noodig is bij de beruchte dijkvallen zijn de fossiel- houdende zandlagen van beslissende beteekenis. Een zeeduivel (Lophius piscatorius L.die Mei 1936 te Borsselen strandde en die met welwillende medewerking van den Directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie 1) C. O. van Regteren Altena verwierf in Sept. 1936 den gouden eerepenning van het Bataafsch Genootschap der Proefondervindelijke Wijs begeerte te Rotterdam voor zijn 'Bijdrage tot de kennis der fossiele, subfossiele en recente Mollusken, die op de Nederlandsche stranden aanspoelen, en hunner verspreiding' en verwierf op dit proefschrift in Maart 11. aan de Universiteit der Gemeente Amsterdam cum iaude den graad van Doctor in de Wis- en Natuurkunde deze verhandeling berust voor een groot deel op onderzoek van Zeeuwsch materiaal, o.a. de collectie-Brakman in ons museum. Andere academische proefschriften over fossiele zoogdieren uit Zee land zijn in bewerking in het Rijksmuseum van Geologie te Leiden.

Archief | 1937 | | pagina 21