XVI te Leiden als natuurgetrouw afgietsel ons museum verrijkte, een maanvisch (Orthagoriscus mola L.die 10 Dec. 1936 te Domburg strandde, en de beide potvisschen, die 24 Febr. 1937 op zandplaten in de Wester-Schelde den dood vonden, zwommen even te voren in 's Rijks wateren rond als res nullius, waarop het Rijk een (in art. 641 B.W. en visscherij- wetten) nauwkeurig omschreven recht had, zij raakten vast op grond van Rijk of waterschap, gingen dood en daarmee verloren zij niet slechts hun eigen recht en macht om zich op Belgisch gebied te begeven of wederom de vrije zee op te zoeken, maar het Rijk verloor ook alle recht op hen, hoewel zij bereikbaarder waren dan ooit. De levenlooze dieren vielen uitsluitend onder art. 640 B.W. en de eerste de beste voorbij ganger was bevoegd ze zich toe te eigenen. De potvisschen zijn door particulieren van 's Rijks grond weggesleept en ten slotte door het Rijk gekocht naar wet en gebruik is dit in orde en in ieder geval was het Rijk bergloon verschuldigd. Toch bevredigt het mijn rechtsgevoel niet, dat het ieder vrij staat op eens anders grond zich zaken toe te eigenen, die uit hoofde van hun oorsprong res nullius zijn, hoe groot het finantieel of ideëel belang ook moge zijn. De heer Bergsma te Zoutelande had de gewaardeerde attentie een pestvogel, die in zijn tuin doodgegaan was, aan ons Genootschap aan te bieden had nu ieder voorbijganger (behoudens verboden toegang) evenveel recht gehad als de heer Bergsma zich dezen dooden vogel toe te eigenen Een meteoor slaat een gat in mijn grond. Iemand wenscht zich van zijn auto te ontdoen en laat dien onbeheerd op mijn land achter. Moet ik meteoor en auto laten aan wie ze het eerst in bezit neemt en daar desnoods een strafvervolging wegens het betreden van verboden terrein voor over heeft Of ben ik bezitter, althans houder van zaken, die zich onbeheerd, duidelijk zicht baar op mijn grond bevinden, ook al ken ik hun aanwezigheid niet, evenmin als ik weet, wat men tijdens mijn afwezigheid in mijn brievenbus gestopt heeft Zoo ja, dan zou ik ook eigenaar zijn, als zich geen andere eigenaar opdoet. Bij de gestrande potvisschen en dergelijke is wellicht ook

Archief | 1937 | | pagina 22