4 ,,Over Walcheren kan ik niet oordeelen, maar wat Schou- ,wen betreft ligt de tegenwerping voor de hand, dat, ware ,deze uitleg juist, het vreemd, ja onverklaarbaar zou zijn, .waarom juist die enkele partijen land haymannen genoemd .worden, terwijl het toch vast staat, dat er door geheel .Schouwen heen zooveel land uit binnenlandsche aanwassen ,is aangewonnen, dat niet hayman heet. ..De naamsafleiding van Verheije v. Citters wordt vrij al- gemeen verworpen, doch een betere heeft men nog niet in ,de plaats gesteld. ,,Het iniddel-Nederl. woordenboek zegt, dat hayman waar schijnlijk de benaming is van door duinen ingesloten weiland. „Doch wat Schouwen betreft, gaat dit zeker niet op, men .denke slechts aan de haymannen in Zuidland. „In de Zelandia Illustrata 2e deel, blz. 162, zegt Nagtglas ,de benaming hayman is kennelijk ontleend aan een der .oudere taalvormen in 't Germaansche recht gebruikelijk, waar ,hye menne vrije mannen beteekent, die geen belasting be- talen (een conjectuur van J. G. Frederiks in de Midd. Cou lant van 13 Nov. 1876), doch ook van deze uitleg blijft niets .over, na de mededeeling van Beekman, (Dijk- en Water schapsrecht in Nederland, bl. 748) dat hye mannen niet .waren vrije mannen, maar hofhoorige boeren en hye menne .beteekent de mannen der hofhoorige boeren, die volgens de .hofrechten het vonnis wezen. Dit kon dus niet met hayman .worden in verband gebracht. „Gargon in de Walchersche Arkadia II p. 172 beweert dat hayman zooveel is als hoiemen of ongeld, dat wegens hoimen- ,land aan den Graaf betaald werd. Deze verklaring is nog .onduidelijker dan het woord zelf. Ook zegt hij, dat volgens .anderen Hayman, zeer rijk zijnde, veel geld aan 't land ver schoten en zijn land dus vrijgemaakt had. Beide gissingen .zijn 't weerleggen niet waard. „Beekman noemt de oorsprong van het woord nog steeds ,een raadsel. Er was vroeger in Zeeland een geslacht Hay- ,man, doch daarvan kunnen de verschillende landen hun .naam niet hebben, veeleer omgekeerd.

Archief | 1937 | | pagina 58