5 Eigenaardig is ook, dat als hayman niets anders zou zijn „als vrij land, gelijk dit en vroon- en leenland, daarmede niet „overeenkomt, dat men 't altijd als iets zeer speciaals genoemd „vindt, zooals niet 't geval is met die andere soorten. „In een charter van Juli 1220 gaf Graaf Willem I aan zijn „vrouw Marie als huwelijksgift o.a. haymannen in Schouwen „(hoymanne de Scaldia) en 15 Mei 1229 ruilde Graaf Floris „IV eenige goederen met heer Costijn van Renesse, waarbij „o.a. werd bepaald „Henric Alaert Poelvoetszoen zal nye- „ment ontfaen te wonen op siin haymanne die wonen op heren „Costiins haymanne." „Ook de ligging dier landen, in Schouwen althans, is zeer „uiteenloopend. „De eene partij ligt in Renesse en is 't eenige land van die „gemeente dat tot het Waterschap Schouwen behoort. In het „veldboek van het Westervierendeel van 1676 en in alle „volgende zijn als den Souten Hayman te Reynisse, vermeld „Het le bevang, genaamd Strijcklant, beginnende op 't „scheid van den verschen en zouten hayman, groot 67 Gem. „141 R. dijkersland, 7 Gem. 123 R. vroonen en leenen en „het tweede bevang, genaamd Coolenburgh, „daer Moer- „mond in staet." „De andere partij ligt in 't Westervierendeel van Haam stede, onderdeel Zuidland, waar een deel van 't eerste be- „vang, genaamd Flaauwersmoer, is hayman, en een blok van ,,'t tweede bevang, groot 3 Gem. 108 R. deels in, deels buiten „de inlaag, ook hayman is, terwijl in 't Zuidervierendeel onder „de parochie van Rengerskerke het 3e bevang genoemd wordt „wesende de Hayman in Zuitlant, wesende Iman Buys „bevanck." „Nu is 't merkwaardige, niet alleen dat al deze haymannen „in de veldboeken als dijkersland zijn aangeslagen, maar ook „dat in den Zouten Hayman van Renesse nog onderscheiden „worden vroonen en leenen. „In den Tegenw. Staat v. Zeeland 2e deel blz. 447 staat, „dat onder den Oosteren- en Westeren Ban samen zijn 98 „Gem. 269 Roeden, die men Zouten Hayman noemt, omdat

Archief | 1937 | | pagina 59