8 Een uittreksel uit het Veldboek van den Polder Burgh en Westland van 1792 volgt dan H ierin worden geen Haymanlanden vermeld toch is één groot perceel van dien naam, behoorende aan de Armen van Westenschouwen, gelegen in het Westland. volgens mede- deeling van den Secr.-Ontv. In een uitgebreid uittreksel uit het Veldboek van den polder Schouwen van 1676, overgezet in 1801, blijken de hiervoor reeds genoemde Haymanlanden in het Wester- en Zuider- vierendeel onder de bevangen van Zuidland en Rengerskerke nog slechts weinig duidelijk te herkennen de herinnering er aan is reeds grootendeels verdwenen, maar hun bestaan is toch ontwijfelbaar. Op bijgaande kaart zijn de Haymanlanden aangegeven in den N. hoek tegen de grens van den Westeren Ban ligt in de Heerlijkheid van Westenschouwen de bovengenoemde Hayman, een voorbeeld van uitsluitend mondelinge over levering. In Z.W. richting ligt de Meipacht, en de andere Vrije landen of Vrije Gemeten liggen zoowel rondom Burgh als om Haamstede volledigheidshalve worden deze hier vermeld, met de bijvoeging dat van deze vroeger ook Veldboeken bestonden. Het scheen ons noodzakelijk dit alles uit Fokker's werk over te nemen, omdat hij de volledige situatie der Hayman landen op Schouwen zoo ernstig heeft nagespoord in de Veldboeken der Polders, en met zulk goed resultaat t) zoodat een totaal-overzicht mogelijk is. Want hoewel sedert vroege tijden herhaaldelijk overgezet en vernieuwd, zijn daarin uit het ver verleden toch blijkbaar nog verschillende waardevolle gegevens bewaard. Ook ons gelukte het nog enkele van deze terug te vinden, welke verder zullen worden vermeld, 1Haayen, haaysel en haayselwete zijn reeds verklaard voorste en achterste Haave en het Haaitje zijn benamingen voor de stukken land, \yaarvan de aarde reeds tot haayen werd afgevoerd of welke daartoe bestemd waren in de toekomst.

Archief | 1937 | | pagina 62