9 II. WALCHEREN. Wat Walcheren betreft, in zijn reeds vroeger aangehaald artikel geeft Verheije van Citters een volledig overzicht der Haymannen enVrijlanden op Walcheren, en wel de volgende ,,le. De Hayman bewesten, bezuiden en benoorden Mid delburg, samen 668 Gem. 213 R. dit omvat gedeelten van West-, Zuid- en Oostwatering. .,2e. In Serooskerke 591 Gem. 124]/j R. ,,3e. Het Arnestein 54 Gem. 212 R. ,,4e. De Walacaria's, de perceelen langs de duinen onder ..Westkapelle. Domburg en Oostkapelle. samen 251 Gem.46 R. „5e. Waterlooswerve, 14 Gem. 60 R. ,,6e. Stapelhof van Soetendale 14 Gem. 35 R„ ,,7e. De Hooge Woonplaats 15 Gem. 35 R. ,,8e. Mortier 6 Gem. 47^ R. ,.9e. Sluijsland onder Kleverskerke 6 Gem. 96 R. Natuurlijk gaan wij met de verdere verklaring van den schrijver niet akkoord in het bijzonder zijn opvatting aan gaande de aanwassen en bedijkingen, die het aanzijn zouden geschonken hebben aan alle deze Hayman- en Vrijlanden, lijken ons lang niet voldoende bewezen. Hoewel v. Citters het Ambacht Hayman (blz. 48 noot), gelegen in de Zuid-Watering, meent te moeten verklaren als „Eymina het toegemeten schor, door den Grave verkocht", komt ook deze verklaring ons gewrongen voor. Het heele ambacht, ten Zuiden van de Arne. en later door sneden door de Haven van Middelburg, is in bijzonderheden te vinden op de kaart van het Z.O. deel van Walcheren in de 15e en 16e eeuw, door Walraven en Polderdijk2). Dit groote gebied Hayman is naar onze opvatting later tot een Ambachtsheerlijkheid verheven, vandaar de naam. In zijn oorsprong kan het dus geheel gelijk zijn aan de andere partijen, hiervoor vermeld. In eene noot op blz. 99 1) Verheije van Citters. t.a.pl. blz. 71. 2) De kuststreek van het Z.O. deel van Walcheren in vorige tijden, door A. Walraven en F. P. Polderdijk. Arch. Z. Gen. Vil blz. 287.

Archief | 1937 | | pagina 63