11 3. ,,In de Overloopers der Noordwatering treft men geen „haymanlanden meer aan." „De duinhayman te Domburg, noch die te Westkappel, „komen er in voor." „In de Oostwatering bevinden zich haymangronden onder „Nieuwerkerke, Zandijk, Brigdamme. Overdamme en in 't „Seys-ambacht." „In de Westwatering vallen alle Haymanlanden onder het „stadsambacht, behalve twee perceeltjes in Koudekerke." „Het overige Haymanland wordt ingeleid als volgt hier- „naer volgen seeckere blocken, gelegen onder 't ambacht ofte „heerlijckheyt ende omtrent der Stadt van Middelburch de „welcke zijn al vrijland oft haymanlanden1). „In de Zuidwatering bevinden zich „a. Het Hayman-ambacht. dat zijn naam niet ontleent „aan de daarin gelegen haymanlanden maar aan het am- „bachtsheerlijk geslacht van den Hayman, welke geslachts- „naam op zijn beurt weer afkomstig is van den veldnaam „haayman. ,,b. de haymanlanden aan de stad." „c. een paar percelen haymanland in Oost-Souburg „in „den blok benoorden Abeelen." Van groot belang is hier nog de meening van Dr. J. C. de Man, die ook de ligging dezer H.landen langs de Arne heeft opgemerkt „Toen de stad zich ontwikkelde, maakte men in de slikken „der Arne, aan den Oostkant, dijken voor eene haven naar „Arnemuiden, dat is naar de toenmalige reede, en uitgebreide „schorren, alle in den Arnestroom opgewassen, bleven het eigendom van Middelburg"2). Na dit uitvoerig overzicht der gegevens van V. v. Citters 1) Overlooper der Westwatering, a° 1574, fol. 20v in de andere Ovl, W. W. fol. 106v. Bedoelde conclusie en verklaring van dezen auteur volgt verder. 2) Dr. J. C. de Man.-De Vluchtbergen in Walcheren, in Arch. Z. Gen. VI blz. 435.

Archief | 1937 | | pagina 65