12 en Tack, komen wij dus tot de conclusie dat op Walcheren Hayman- en Vrijlanden zijn samengevoegd zooveel mogelijk hebben wij ze alle op de kaart aangegeven, maar hoogst waarschijnlijk zijn hoofdzakelijk de duinstreek en het Am bacht Hayman bij Middelburg de oorspronkelijke Hayman- landen. De opmerking van De Man hierboven wijst in dezelfde richting de rest der H.landen daar gelegen zou dan Vrijland zijn, evenals meerendeels elders in den polder Walcheren. Natuurlijk is dit slechts onze opvatting de juiste scheiding tusschen Hayman- en Vrijlanden is op Walcheren niet meer te vinden. III. GOEDEREEDE of WESTVOORNE. Ook op dit eiland ontmoeten wij herinneringen aan de Haymanlanden, zooals o.m. in Boers Beschrijving van het eiland Goedereede en Overflakkee", die in het hoofdstuk Ouddorp verschillende bijzonderheden hierover geeft, ge deeltelijk aan anderen ontleend. Uit v. Dam2) blijkt: ,,dat de Huijsluijden veel Haeij- meeten besitten, dese hebben sy weynigh ofte geen Onkosten ..op als alleen het Watergeldt, dat niet te beduijden heeft." Tack t.a.pl. vermeldt ..In de verponding waren zij wel grootendeels lager dan de „andere Gemeten des eilands aangeslagen, doch tot een zeer „uiteenloopend bedrag voor waterschot betaalden zij alle „2 penningen per Gemet." „Wij laten nu Beekman3) aan het woord: ..Haygemeten, Haeygemeten, landen op het eiland Goeree, „die slechts 2 penningen per Gemet betaalden in het schot, „n.l. voor de afwatering, doch geen dijkgeschot en weinig „in de verponding". Daar het ons om de juiste situatie der Haeygemeten vooral te doen was, waren voor dit doel noodzakelijk uitvoerige in lichtingen hierover. Door de vriendelijke medewerking van 1) Door Boers t.a.pl. bl. 122 wordt aangehaald: 2) H. v. Dam. Beschrijving van Westvoorne, 1680, blz. 143. 3) Dr. A. A. Beekman. Het Dijk- en Waterschapsrecht in Nederland vóór 1795, I, 745 vlg.

Archief | 1937 | | pagina 66