13 den heer KI. Voogd Dz., poldersecretaris te Ouddorp, kregen wij inzage van de interessante polderkaarten zijner gemeente. De gegevens daaraan ontleend zijn op bijgaand kaartje overgebracht de beslist zekere Haeygemeten zijn binnen ar ceering besloten, de twijfelachtige met een aangegeven. Op de kaarten namelijk zijn in margine alleen bij de Haey gemeten, of bij zulke gronden die wat betreft de betaling in Verponding daarmede zijn samengevoegd, de bedragen der belasting in Verponding vermeld. Bij de overige landen is dit niet het geval. Om die reden achten wij deze samengevoegde landen zeer wel mogelijk ook H.gemeten te zijn geweest. Deze, gedeeltelijk twijfelachtige, H.gemeten zijn gelegen van het Zuiden tegen de Westduinen, verder noordwaarts in de Oude Nieuwlandsche polder, enkele nog ten W. en ten Z. van Middel- en Oostduinen. Dit is juist het terrein dat in vroeger tijden het eerst bij overstrooming werd bedreigd, of anderzijds, bij de duinen gelegen door overstuiving zijn vrijdom kan hebben verloren. Deze genoemde invloeden blijken duidelijk herkenbaar, wanneer men de beslist zekere Haygemeten in den Oudeland- schen en den Ouden Oostdijkschen polder beschouwt. Juist in het N. en N.W., waar de zee steeds de kust vernielde, zijn de Haygemeten verdwenen, maar tegen Middel- en Oost duinen is nog veel bewaard gebleven. En de laatste van deze H.gemeten wijzen in N.O. richting, waar beneden de haven van Goedereede in 1618 de Oude Wereld werd ontdekt1). Deze oriënteering is beslist duidelijk om die reden achten wij, evenals op Walcheren en Schouwen, de oorspronkelijke duinstreek geheel Haygemeten te zijn geweest. Het westelijk deel, de West-Nieuwlandsche Polder, is dui delijk een nieuwvorming. 1) Vg. Boers t.a.pi. blz. 63, aanhaling uit Baudartius Memoriën. dl. I, boek 10, blz. 10. Het "waarschijnlijkste is, dat hier ook een mogelijke Frankische burcht heeft gelegen, het centrum in dien tijd, hoewel later Spreeuwenstein in het Z. wordt vermeld, Boers, t.a.pi. blz. 119.

Archief | 1937 | | pagina 67