14 In een wijden boog hebben dus de duinen in vroeger eeuwen het toen veel grootere eiland aan de West- en Noordzijde beschermd. Natuurlijk ontbreken de verdere gegevens, die eenig denkbeeld van de toenmalige situatie zouden kunnen geven. Ons verblijf was te kort om het strand grondig te onderzoeken veenbanken of humusresten zouden hierin licht kunnen verschaffen, vooral door inliggende scherven. Hierbij dient nog gevoegd, dat bedoelde landen hier den naam van Haemeten dragen de familienaam Hameteman, welke in de streek voorkomt, is daaraan wel ontleend. Van Weel 1geeft als verklaring ,,Het woord is een .samenstelling van haege (ndl. haag) en gemeten (mv. van ,,gemet) het eerste woord wijst op de omstandigheid, dat de „haemete steeds door een haag, (hier „schurveling geheeten) ,,is omgeven het tweede deel duidt aan dat de oppervlakte „meer dan één gemet is." O.i. is de oorspronkelijke vorm hier geweest haeimanmeten naast haymanlanden op W. en Sch., want meet of meten is ongeveer gelijkwaardig met landen. Later zullen deze haei manmeten verkort zijn tot haemete(n). Op Walcheren en Schouwen verdween het laatste deel en spreekt men meest van Hayman, zonder „landen" dus. Aan de zuidkust, en ook in de omgeving van Ouddorp bij het omwerken van den grond, is dezelfde Germaansche be woning als elders op de eilanden geconstateerd ook in later eeuwen mag de bevolking hier gelijk aan Sch. en W. gesteld worden 1 DE NIEUWE BRONNEN. ONTLEEND AAN HET BODEMONDERZOEK. Wij willen thans meedeelen op welke wijze en in welke richting onze taak is aangevangen. Waar ook andere auteurs reeds zooveel daarmede bereik ten, had in het bijzonder het bodemonderzoek onze volle aandacht, in de hoop, uit de vondsten de herinnering te kunnen iDr. A. M. v. Weel. Het dialect van Westvoorne, blz. 103 e.v. voor deze vondsten zie v. Weel t.a.pl. blz. 2 en ook Catalogus R. Mus te Leiden. Ned. Afd. i.v. Ouddorp.

Archief | 1937 | | pagina 68