15 afleiden aan één of meer beschavingsperioden, met welke de Haymanlanden mogelijk in eenig verband zouden kunnen staan. Van een volledig overzicht dezer vondsten kan hier geen sprake zijn. Steeds is uit streken van hooger beschaving hier invloed uitgeoefend, zooals blijkt uit de import van aarde werk, metaal, enz. Slechts de ceramiek, hier vervaardigd, kan ons betrouwbare gegevens verstrekken over de vroege, overwegend Germaan- sche bevolking van die tijden en de verwantschap van hare beschaving met die in naburige streken. Waar deze zeer duidelijk blijkt, kan op grond van een dergelijke stamovereen- komst ook ditzelfde voor de taal worden aangenomen, steeds evenwel onder voorbehoud van geassimileerde elementen van anderen vroegeren oorsprong. Ongetwijfeld is deze Germaansche hier niet de autochthone bevolking. Op het strand en in onze duinen ontdekten wij woonresten, vroege ceramiek, en in het bijzonder de doorboorde roosters, tot het opstellen, drogen en bakken van dit aardewerk, zij het dan slechts in fragmenten. Onze vondsten maken een weinig lateren indruk, overigens stemt alles overeen met de resultaten der opgravingen in de duinen van de Panne, aan de Vlaamsche kust, dicht bij de Fransche grens1). Dit alles is zonder twijfel Prae-Romeinsch, ook volgens het oordeel van wijlen Dr. A. E. Remouchamps, die in het bij zonder deze groep onzer vondsten heeft onderzocht bij zijn bezoek aan Schouwen en de duinverstuivingen. Daarnaast dienen hier vermeld te worden de vondsten van Oostduinkerken, op de Spelleplaats, genaamd Nieuw-Ide2), in het Musée du Cinquantenaire eveneens ten toon gesteld. Waar reeds Julius Caesar van de Portus Itius overvaart naar Brittannië (De Bello Gall. B 5:5) schijnt het mij toe dat deze benaming Ide hier is bewaard gebleven. 1) Rahir. La Panne. Fabrication de Poteries etc. Bruxelles 1930. 2) Vingt-cinq années de Recherches par E. Rahir, Bruxelles.

Archief | 1937 | | pagina 69