17 taai-verwantschap, van zeer vroege tijden af, mag op grond hiervan aangenomen worden, met de andere Germaansche stammen in het N. en O. van ons land, mogelijk zelfs daar buiten. In deze richting voert het onderzoek der Hayman- landen ons, want het is bij uitstek een taalkundige puzzle. Op soortgelijke wijze is het woord Ide of Yde, hiervoor even aangestipt, door Vhetinck 1verklaard als verwant met Angelsaksisch Ytha, met de beteekenis van inham. Deze auteur, en meer andere met hem, stellen zich dus op het zelfde standpunt. Stilzwijgend gaan wij hier voorbij de invloed uit Zuidelijke streken, in Romeinschen, Merovingischen en Karolingischen tijd. Uit het Noorden en Oosten wordt zonder twijfel het Germaansche element in de 5e en latere eeuwen versterkt door Friezen en Saksen. Enkele vondsten, vooral munten, en fi bula's wijzen in deze richting. Ceramiek van deze bevolking is zeer zeldzaam2) en ook de vroege graven zijn nog niet teruggevonden. Op Schouwen ligt dit alles onder de heuvels en op Walcheren kennen wij misschien slechts de latere gra ven van het strand. De vondsten hier wijzen evenwel ook op de vroegere, uit Rom. en Merov. tijden. In de 17e en 18e eeuw is hier zeer veel verloren gegaan, meer dan men gewoonlijk aanneemt. Voor de latere tijd, de 8e en 9e eeuw, is het verband en het verkeer met de overzeesche Angelsaksische beschaving op Walcheren3) en ook op Schouwen duidelijk, terwijl ander zijds verschillende voorwerpen van bewerkt been, schaatsen, kammen, haarnaalden enz. duidelijk in de richting van Frie- schen invloed wijzen. Een sterk Friesch-Saksisch karakter heeft dus de bevolking onzer eilanden bezeten, welk rustte op nog ouderen Germaanschen grondslag, en anderzijds voort- 1Mr. E. Vlietinck. De geschiedenis der kust, blz. 42, in Steden en Landschappen V. De kust. 2) Van het strand op Schouwen enkele scherven als vermeld in Guide to Angl.-Sax. Antiquities blz. 73. Britsch Museum. 3; Mej. M. G. A. de Man. Que sait on de la plage de Dombourg blz. 49—57. Archief 1937. 2

Archief | 1937 | | pagina 71