26 der samenstelling, „man", is veel moeilijker te verklaren, is met geen ander gegeven in verband te brengen. Wat ter toelichting van dit „man" hiervoor reeds van an deren. o.a. Fokker, aangehaald is, lijkt oogenschijnlijk ge grond, maar wanneer men de eisch stelt, zooals ook bij hay, dat er een direct en duidelijk contact blijkt met wat verder uit dezelfde periode bekend is, dan ziet men terstond het onvol doende der gevonden verklaring. Wij willen daarom liever overgaan tot de eenige mogelijk heid in dit geval, n.l. de hypothese, (een zeer goede methode mits met de uiterste voorzichtigheid toegepast en dan hier slechts om een eenmaal gevonden spoor te vervolgen). Wat wij reeds lang hadden vermoed is dit Hayman moet noodzakelijk zijn Hoogman Noorman. Man vormt dan geen groote moeilijkheid, want het zwaartepunt, (tevens klemtoon) dat op Hay lag, blijft op de eerste lettergreep Noor evenzoo is ook man man. Hoogman zou dus gelijkwaardig met Noorman moeten zijn, maar dit was nergens te vinden, ook niet na zoeken gedurende langen tijd. Vandaar dat dit onder werp zoo onafgewerkt is blijven liggen, toch niet zonder hoop dat in den loop der jaren, die reeds zoo dikwijls ons steeds uitgebreider vondstenmateriaal en daardoor ook dieper inzicht bezorgden, ook hier éénmaal klaarheid zou gebracht worden Vergeten werden de Haymanlanden evenwel niet, steeds bleven we het groote belang inzien van een verklaring daar van voor de vroege geschiedenis van Zeeland. Een hernieuwde belangstelling ontstond toen onze aan dacht werd gevestigd op de hierna vermelde artikelen van prof. Gosses en prof. Huizinga, later gevolgd door „De pro vincie Zeeland en hare rechterlijke indeeling vóór 1795" door prof. R. Fruin. Dit zijn drie diepgaande studies en nu opende zich de mogelijkheid het door ons ontdekte door middel van bodemonderzoek, dialect- en folklore-studie, naast plaatselijke terreinkennis, in het geding te brengen. Wanneer onze hypothese Hayman Noorman juist mocht zijn, moet door het toepassen van een aantal tot heden onbekende gegevens van zoo verschillend karakter, op dit

Archief | 1937 | | pagina 80