33 ,,900 of iets later. Zoo voor Brugge, zoo voor den Oudburg ,,te Gent, zoo voor Rijsel, voor Broekburg (Bourbourg), voor „Sint-Winoxbergen (Bergues)." Dit alles geeft voldoende motief, het oordeel van andere auteurs over deze zaak te wijzigen, zooals de schrijver verder uiteenzet „Van de opkomst van Middelburg spreekt Fruin1) in de volgende termen „Dat de eene (kerk) West-, de andere Noordmunster heet, „wijst op zeker verband tusschen beiden en dat twee zoo „aanzienlijke kerken zoo dicht bijeen liggen bewijst, dat de „streek toen ter tijd reeds dicht bevolkt was. Tusschen de „twee in. of beter gezegd ten oosten van Westmunster en „ten zuiden van Noordmunster, verrijst Middelbrug, met een „duidelijk sprekenden naam. Burg beteekent ongeveer het zelfde als poort poorters en burgers, oppidani en burgenses „zijn namen die met elkaar verwisseld worden. Als het in deze „streek gegaan is gelijk doorgaans in Holland, dan is het „gehucht, waaruit de stad opgroeide, oorspronkelijk gebouwd „op het gebied der beide aangrenzende ambachten of van een „van beiden en daaraan vervolgens bij grafelijk privilege ont trokken om later steeds te worden uitgelegd te hunnen koste." „Mij dunkt", aldus Huizinga 2), „het tot dusver behandelde „geeft ons recht, voor dit beeld een aanzienlijk gewijzigde „voorstelling in de plaats te stellen. Het is hier niet gegaan, „meenen wij, als doorgaans in Holland, maar als in Vlaan deren. De stad is niet, in betrekkelijk laten tijd uit een ge ducht tot een „poort" of „burg" opgegroeid. Zij heet niet „Middelburg naar haar ligging tusschen twee kerken maar „naar die tusschen twee andere burgen. Hoe zouden ooit, „zelfs in de dichtst bewoonde streek, twee landelijke moeder- .kerken hun centrum hebben kunnen krijgen op vijf minuten „afstands van elkander, wanneer niet de reden van die ligging „te zoeken ware in de aanwezigheid van het grafelijk castrum, 1) Mr. R. Fruin. Grondbezittingen der abdij Echternach op Wal cheren. Verspr. Geschr. VII, blz. 40. 2) t.a.pl. blz. 25. Archief 1937. 3

Archief | 1937 | | pagina 87