35 „valt. Het is te beschouwen als de oude hoofdplaats van een „castellania in den trant der Vlaamsche. Wij kunnen in het ..midden laten, welke beteekenis te hechten is aan de vermel- ,,ding van een comes dezer streken, die volgens de Annales „Fuldenses in 837 bij een inval der Noormannen is gedood, ,,Er blijkt uit, dat Walcheren toen reeds een gouw moet zijn ..geweest, wat niets opmerkelijks heeft. ,,In afwachting1) van hetgeen zoowel het rechtshistorisch ..als het oudheidkundig onderzoek in dezen nog zullen kun- ,,nen opleveren, bepalen zich de conclusies voorloopig tot het „volgende. De drie Walchersche burgen Middelburg, Souburg „en Domburg hebben naar allen schijn oorspronkelijk een „klein versterkingsstelsel tegen de Noormannen gevormd, ge- .lijk Gosses er in Kennemerland en Rijnland aannam, en „koning Alfred ze in Engeland aanlegde. Deze burgen droe- „gen het karakter van volks- of vluchtburgen, waarbinnen de „bevolking van de omliggende streek tijdelijk toevlucht kon „zoeken. Terwijl de Souburg en de Domburg blijkbaar hun „beteekenis als sterkte reeds vroeg verloren hebben, werd de „Middelburg hoofdplaats eener Vlaamsche kasselrij. Reeds in „de 11e eeuw had zich aan den burg, op de wijze, die Pirenne „als algemeen te veronderstellen heeft beschreven, een handels nederzetting van beteekenis aangesloten. Nog vroeger dan ..de opkomst dezer handelsnederzetting moet de stichting der „beide Munsterkerken aan den rand van den Middelburg te „stellen zijn, van welke kerken, met uitzondering van het zuid oostelijk deel van het eiland, de geheele kerkelijke organi satie van Walcheren moet zijn uitgegaan. In hoeverre deze „organisatie nog aansluit bij de kerstening van het eiland door „Willebrord, blijft geheel in het duister. Het feit, dat de „plaats der door het bloed van den heilige gewijde Wille- „brordskerk later Westkapelle heet, maakt een directen sa menhang tusschen de eerste kerstening en de jongere paro- „chie-vorming onwaarschijnlijk. De benaming van een groot „aantal der landelijke kerken naar personen, die niet anders 1) Huizinga t.a.pl. blz. 35.

Archief | 1937 | | pagina 89