37 geert Dumburgh infra castellum, onder Westkapelle Dum- ..borgh extra castellum. ,,Mr. Fruin toonde aan, dat deze namen correspondeeren ,,met de latere benamingen Oost- en West-Domburg, reeds ,,in het begin der 14e eeuw daarvoor in de plaats getreden, „De kerk van Domburg „binnen den burg" aan Sint Agatha „gewijd, stond op de plek, die wij zooeven behandelden, maar „werd in 1320 verplaatst naar het tegenwoordige Aagtekerke, „dat als naam der parochie op den duur Oost-Domburg „verdrong. Eenige jaren later, in 1325, stichtte zekere heer „Doedijn Hendriksz. van Soetelingkerke op het terrein der „voormalige kerk de ons reeds bekende Sint-Anna kapel. „De kerk van Domburg „buiten den burg" aan Sint-Jan „gewijd, lag oorspronkelijk in het Westelijk deel van het ambacht. „Mr. Fruin laat de juiste plaats in het midden S. Muller „Hzn denkt op goede gronden aan Kerkwerve. later Sint Jan „ten Heere genoemd (naar een Johanniter-commanderij „Vandaar werd zij evenwel tusschen 1363 en 1379 over gebracht binnen de smalstad zelf, waar men nu de kerk van „Domburg ziet." Tenslotte dient nog het volgende uit genoemde studie aan gehaald in velerlei opzicht evenwel verschillen wij hier van meening met den schrijver „Men neemt aan, dat het gebied. Walcheren genoemd, „waar de Romeinsche beschaving zoo merkwaardige sporen „heeft nagelaten in de Nehalennia-vondsten, met de geheele „kuststreek van Vlaanderen en Holland omstreeks het einde „der vierde eeuw onbewoonbaar is geworden door het op dwingen van het zeewater achter de duinreeks. In den loop „der drie volgende eeuwen moet het dan door aanslibbing „langzamerhand weer bruikbaar zijn geworden. „Willebrord vindt op Walcheren heidenschen eeredienst, „bewijs van nieuwe bewoning sedert geruimen tijd. Wanneer „in 841 Walcheren, en andere naburige streken, aan den „Noorman Heriold in leen geschonken worden, beklaagt de „annalist die het vermeldt, dat aldus christelijk land weer

Archief | 1937 | | pagina 91